Ak by uznesenie v prípade Poľska a Maďarska bolo o dialógu, Pellegrini by ho nevnímal ako podporu

389882_pellegrini 676x451.jpg

BRATISLAVA 1. decembra (WebNoviny.sk) – Ak by uznesenie parlamentu vyzvalo na dialóg medzi Poľskom a Maďarskom s Európskou komisiou, premiér Peter Pellegrini by ho nevnímal ako uznesenie, ktoré by malo hovoriť o zastaní sa lídrov týchto krajín premiéra Viktora Orbána a predsedu vládnej konzervatívnej strany Právo a Spravodlivosť Jaroslawa Kaczinskeho.

„Parlament má právo prijať akékoľvek uznesenie, sme parlamentnou demokraciou, sú to priamo volení zástupcovia, a preto parlament môže otvoriť otázku, aký je postoj slovenského parlamentu k začatiu procedúr, ktoré Európska komisia aktivovala,“ povedal v piatok Pellegrini.

S nápadom, aby NR SR schválila uznesenie na podporu Maďarska a Poľska prišiel predseda parlamentu a vládnej SNS Andrej Danko. Nepáči sa to však predsedovi koaličného Mosta-Híd.

Povzbudenie k riešeniu vecí

„Oficiálny postoj vlády aj rezortu zahraničných vecí je, že Slovensko všetkých povzbudzuje k dialógu a riešeniu týchto problémov. Prijatie sankcií, aj tých najzávažnejších, ako je vyradenie z hlasovanie, by malo byť to najposlednejšie v procese. Vidíme, že dialóg v prípade Poľska prináša svoje ovocie, začínajú sa robiť ústupky, kompromisy,“ povedal Pellegrini v narážke na fakt, že Varšava minulý týždeň zmenila zákon a umožnila sudcom Najvyššieho súdu, aby sa vrátili z vynúteného dôchodku do funkcií. Európska komisia spustila proces voči Poľsku práve pre nedodržiavanie zásad právneho štátu.

Pokiaľ ide o nášho južného suseda, Pellegrini verí, že aj tu sa problémy podarí vyriešiť dialógom za pracovným stolom. „Ak uznesenie bude smerovať k takémuto kroku, je úplne legitímne a nenazýval by som ho uznesením, ktoré by malo hovoriť o zastaní sa Orbána alebo Kaczinského. Bude to skôr výzva Slovenska na dialóg a snaha vyriešiť problémy pracovnou a pokojnou cestou. V takomto prípade s tým nemám problém,“ dodal Pellegrini.

Danko dal prísľub maďarskému ministrovi

Predseda parlamentu Andrej Danko už v októbri prisľúbil maďarskému ministrovi zahraničných vecí Péterovi Szijjártóovi, že urobí všetko pre to, aby plénum národnej rady prijalo uznesenie v prípade aktivácie Článku 7 Lisabonskej zmluvy voči Maďarsku.

Vtedy informoval, že uznesenie, ktoré už má podporu v koalícii, obsahuje vyhlásenie o tom, že Národná rada SR sa bude aktívne zasadzovať o to, aby sa využili všetky dostupné príležitosti pre vzájomný dialóg Maďarska a inštitúcií Európskej únie, ktorý odpovie na všetky otvorené otázky a môže záležitosť vyriešiť v konštruktívnom duchu bez negatívnych dôsledkov na spoluprácu všetkých zainteresovaných aktérov.

Danko chce podľa vlastných slov takto odsúdiť konanie Európskej únie, ktorá by touto cestou hrubo zasiahla do práv suverénnych členských štátov, ktorými Maďarsko aj Poľsko sú.

„Národná rada Slovenskej republiky je po prezidentovi druhý najvyšší štatutárny orgán. Chcem, aby sa na to nezabúdalo. Preto sa budem snažiť o to, aby sme s pomocou poslancov presadili toto uznesenie, ktoré pomôže našim susedom. Našim bratom a priateľom, Poliakom a Maďarom nikto ubližovať nebude,“ povedal.

Aktivovanie Článku 7

Európsky parlament (EP) v septembri väčšinou hlasov podporil aktivovanie Článku 7 proti Maďarsku za to, že vláda premiéra Viktora Orbána potiera demokratické hodnoty, na ktorých je EÚ založená.

Za toto opatrenie, ktoré by mohlo viesť až k strate hlasovacích práv pre Maďarsko v rámci EÚ, hlasovalo 448 poslancov EP, proti ich bolo 197. Na schválenie tohto bodu bola potrebná dvojtretinová väčšina.

Za potrestanie Maďarska hlasovala aj pomerne veľká časť poslancov Európskej ľudovej strany (EPP), najsilnejšej politickej frakcie v EP, ktorej je Fidesz členom a Maďarsko doteraz vždy bránila. Pokiaľ ide o Poľsko, krajina sa s Úniou sporí o reformu súdnictva, ktorá dostáva sudcov pod väčšiu politickú kontrolu.

Viac k témam: Andrej Danko, Maďarsko, Peter Pellegrini, Poľsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Ak by uznesenie v prípade Poľska a Maďarska bolo o dialógu, Pellegrini by ho nevnímal ako podporu © SITA Všetky práva vyhradené.

1. decembra 2018

Odporúčané články