Ako cestovať po svete a neminúť celý majetok

BRATISLAVA 6. apríla 2016 (WBN/PR) – Cestovateľská sezóna sa blíži. Tí, ktorí majú „túlave topánky” vedia, že predtým, než začnete plánovať trasy ciest, treba uvažovať aj nad rozpočtom. Raiffeisen Bank vám prináša tento zoznam užitočných tipov, vďaka ktorým znížite cestovné náklady a získate viac peňazí na zážitky.

Ako letieť za menej
Hľadajte akciové lety
Ak si nezakladáte na komforte prvej triedy a vyberanom jedle počas letu, môžete využiť ponuk lacných leteniek množstva leteckých spoločností. Aj keď tieto lety nemajú možnosti zmeniť dátum cesty, a ani neponúkajú bonusy za nalietané kilometre, letieť za 20 eur do európskej metropoly za to stojí. Sledujte portály ako pelipecky, lacné letenky alebo Ryanair.

Využite chyby aeroliniek v tarifách
Existujú portály s ponukou leteniek, ktoré sa vďaka chybe v tarife dajú kúpiť za výrazne nižšiu cenu. Nevýhodou je, že musíte reagovať okamžite. Ak ale máte chuť cestovať kamkoľvek, ušetríte často aj stovky eur.

Hľadajte letenky mimo víkendu
Skúste si zadať do vyhľadávania porovnávačov cien leteniek ako Momondo alebo Skyscanner deň odletu mimo víkendu alebo prázdnin. Máte tak väčšiu šancu, že nájdete lacnejší let. Rovnako sa oplatí kupovať letenky v dostatočnom časovom predstihu.

Hľadajte lety mimo dopravných uzlov
Veľa miest má, okrem hlavného letiska, aj menšie letiská na okraji alebo v priľahlých oblastiach. Tie sú síce ďalej od centier miest a cesta tam trvá o čosi dlhšie, no väčšina týchto letísk ponúka priame autobusové spojenie za pár eur.

Kombinujte lety
Ak vás netlačí čas, skúste namiesto priameho letu pospájať viac letov. Získate tak možnosť nielen kumulovať viacero zliav, ale aj oddýchnuť si pri náročných presunoch.

Kúpte si vlastné jedlo do lietadla
Ak nie ste pasažierom nejakého medzikontinentálneho letu, vo väčšine aerolínií zaplatíte už aj za obyčajnú kávu alebo džús. Nečakajte, kým na vás príde hlad a smäd na palube, ale kúpte si niečo na letisku.

Ušetrite na kolesách
Ak si trúfate, skúste stopovať
Stopovanie je úplne zadarmo, zadarmo sú aj neuveriteľné historky, ktoré si často popri tom vypočujete. Na druhej strane, môžete stáť na kraji cesty aj hodiny. Kvôli bezpečnosti takto cestujte radšej vo dvojici.

Zložte sa na benzín
Existujú portály, ktoré spájajú individuálnych cestovateľov a ponúkajú im možnosť plánovať spoločné cesty. Získate nových kamarátov a výrazne si znížite náklady na prepravu. Využiť môžete napríklad službu BlaBlaCar.

Cestovné balíčky
Takmer v každom meste si môžete kúpiť denné, týždenné alebo mesačné cestovné lístky, s ktorými využijete verejnú dopravu na maximum. Množstvo autobusových spoločností tiež ponúka akciové balíčky na väčší počet ciest, ktoré vyjdú lacnejšie ako jednosmerné cesty. Plánovať však musíte dopredu a nesmiete dlho otáľať, voľné miesta sa totiž rýchlo míňajú.

Autobusy sú lacnejšie ako vlaky
Vo väčšine krajín platí, že lístky na vlak stoja skoro dvojnásobok sumy za cestu autobusom. Spoločnosti zamerané na turistov ponúkajú množstvo zliav na autobusovú dopravu. Je to síce pomalší, ale výrazne lacnejší spôsob prepravy.

Požičajte si mestský bicykel
Čoraz viac miest ponúka možnosť požičať si za malý poplatok špeciálny bicykel na celý deň. Namiesto čakania na verejnú dopravu šliapnete do pedálov a vyberiete sa tam, kam vás oči povedú.

Fotka uverejnená používateľom @gourdjan, Jan 26, 2016 o 3:49 PST

Všeobecné rady
Naplánujte si cestu mimo hlavnej sezóny v krajine
V mesiacoch mimo hlavnej turistickej sezóny budete mať väčšiu šancu nájsť lacnejšiu letenku, väčší výber ubytovacích zariadení, zažijete kratšie rady pri pamiatkach, viac domácich a menej turistov. Služby budú taktiež lacnejšie. Keď si napríklad objednáte kurz surfovania v októbri alebo v novembri, počasie budete mať stále krásne ale cena značne nižšia. V takom prípade aj prípadnú požičku na cestovanie využijete absolútne naplno.

Nakupujte darčeky na trhoch a v menších mestách
Darčeky nakupujte priebežne, neodkladajte to na posledné dni cesty. Samozrejme, neobíďte
miestne blšie trhy. Budú originálnejšie a lacnejšie ako narýchlo kúpená kozmetika alebo čokoláda v duty free zóne na letisku.

Cestujte vo dvojici
Samostatná izba stojí takmer toľko ako izba pre dvoch. Rozdelíte si náklady na jedlo a zážitky. Budete sa mať aj s kým porozprávať a budete sa cítiť bezpečnejšie.

Využívajte wifi namiesto mobilných dát
V dnešnej dobe ponúkajú kaviarne a reštaurácie wifi zadarmo, rovnako ako hotely, knižnice alebo múzeá. Wifi nájdete na veľkých námestiach, ba dokonca pár krokov od oceánu na pláži v Sydney.

Používajte mobilné aplikácie
Smartfóny pri cestovaní v mnohom pomáhajú ťažko skúšanej peňaženke a zjednodušujú život. Kúpite si cez ne letenku na poslednú chvíľu, nájdete a rezervujete voľnú izbu, stiahnete mapu alebo slovník. Nebudete potrebovať hľadať tlačiareň na vytlačenie papierových dokumentov a príručiek.

Kúpte si lokálnu SIM kartu
Medzinárodné hovory sú drahé. Hneď na letisku si viete kúpiť novú SIM kartu s lokálnym telefónnym číslom, ktoré môžete používať, ak potrebujete niečo vybavovať v danej krajine. Okrem toho, môžete domov volať pomocou aplikácii ako Skype, Whatsapp, Viber alebo FaceTime.

Zahrajte sa na miestneho
Čítajte noviny, plagáty a letáky. Nájdete v nich inzeráty na koncerty, športové podujatia a výstavy, ktoré sú pre všetkých zadarmo.

Ako môžete vidieť, na cestovanie po svete nemusíte minúť celý majetok, dá sa to naozaj nízkonákladovo. Ak sa chcete vydať na cesty, či už na pár dní alebo aj na pár mesiacov, s pôžičkou od Raiffeisen banky môžete svoje sny uskutočniť veľmi jednoducho a vďaka týmto tipom peniaze využiť skutočne na maximum.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. apríla 2016

Odporúčané články