Aktivisti Greenpeace sú stále zadržaní pre vyvesenie transparentu na ťažobnú vežu

394880_gettyimages 857814256 676x401.jpg

BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) – Dvanásť aktivistov organizácie Greenpeace, ktorí v stredu protestovali v Novákoch za ukončenie ťažby uhlia, je stále zadržaných.

Ako agentúru SITA informovala riaditeľka Greenpeace Slovensko Ivana Kohutková, environmentalisti čakajú na ďalší postup polície. Pätnásť aktivistov zo štyroch krajín zadržala v stredu polícia po tom, ako vyvesili 15-metrový transparent na ťažobnú vežu v objekte Hornonitrianskych baní.

Nie sú to zločinci

Troch aktivistov prepustili ešte v stredu neskoro večer. Sedem žien a päť mužov, ktorí vyliezli na ťažobnú vežu v objekte Hornonitrianskych baní v Novákoch, však stále zostáva zadržaných.

„To nie sú žiadni zločinci ale ľudia, ktorí sú odhodlaní riskovať svoje nepohodlie a upozorniť tak na dôležité problémy znečistenia životného prostredia a ohrozenia zdravia ľudí. Kým sa väčšina ľudstva prizerá, ako ťažba uhlia devastuje našu krajinu, zdravie našich detí, a zrýchľuje nebezpečnú klimatickú zmenu, oni sa neboja postaviť za to, čo je správne,“ konštatovala Kohutková.

Svojím bezohľadným konaním páchajú škody

Odborový zväz pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu pri HBP vyzval Greenpeace, aby nepokračovali v takýchto spôsoboch presadzovania si svojich zámerov a riešili veci pokojnou cestou rokovaním na odbornej úrovni.

„Ťaženie proti spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza, ktoré z rôznych strán, zoskupení a lobistických skupín pretrváva už dlhšiu dobu, sa dnes dostalo do absurdného štádia, keď si tieto skupiny za rukojemníkov vzali ľudí starajúcich sa dlhé roky o teplo a svetlo pre naše domácnosti. Na rozdiel od väčšiny zamestnancov tohto štátu, práve títo ľudia každodenne vynakladajú enormné úsilie, odvahu ako i kus zdravia, aby plnili to, čo sa od nich očakáva. Dnes však ich zdravie a životy ohrozuje skupina, ktorá je absolútne nekompetentná, amorálna, ktorá vidí iba svoje a iné záujmy, neuvedomujúc si nebezpečnosť svojho konania voči našim baníkom, ako i škody, ktoré svojím bezohľadným konaním pácha,“ uviedol vo vyhlásení predseda odborového zväzu Jozef Talian.

Greenpeace ostro odmieta tvrdenia Hornonitrianskych baní, že aktivisti ohrozili svojím konaním baníkov. Podľa organizácie bane len odpútavajú pozornosť od vážnych problémov, ktoré spôsobujú svojou činnosťou. „Namiesto toho, aby sa Hornonitrianske bane postavili zoči-voči veľkým škodám, ktoré páchajú, vymýšľajú si obvinenia a zbytočne strašia verejnosť. Rozumieme, že im ide o zárobok, nám však záleží viac na ľuďoch, ktorí ich činnosťou trpia,“ dodala Kohutková.

Viac k témam: Greenpeace
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktivisti Greenpeace sú stále zadržaní pre vyvesenie transparentu na ťažobnú vežu © SITA Všetky práva vyhradené.

30. novembra 2018

Odporúčané články