Aktualizované: Biatlonistky Fialkové sa dohodli so zväzom, budú reprezentovať Slovensko

393536_biatlon 676x367.jpg

aktualizované 28. novembra 23:23

BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) – Sestry Paulína a Ivona Fialkové budú štartovať na pretekoch Svetového pohára v slovinskej Pokljuke.

Dlhé týždne nezhôd a mediálnych sporov medzi športovkyňami a Slovenským zväzom biatlonu (SZB) speli k tomu, že Fialkové vynechajú úvod sezóny v Slovinsku, napokon sa tak nestane.

Ako informuje facebook denníka Šport, po dlhých jedenástich hodinách rokovaní na pôde Slovenského olympijského výboru (SOV) obe strany našli spoločnú reč a na svete je dohoda, ktorú podpismi spečatili v stredu neskoro večer v Bratislave.

Vyhral záujem športovať

Mediátorom sporu bol práve SOV. „Vyhral záujem športovať. Spor bol, ale ideme ďalej,“ vyhlásili Ivona a Paulína Fialkové podľa portálu tvnoviny.sk, ktorý ďalej informoval, že sesterská dvojica podpísala rovnaké zmluvy ako ostatní reprezentanti SR.

„Boli to naozaj ťažké hodiny – a nebolo to len o týchto hodinách, ale o posledných mesiacoch. Som rada, že sme dospeli k tomu, k čomu sme dospeli. Vyjadrujem obrovskú vďaku všetkým fanúšikom, aj štátu, ktorý sa postavil k tomu správne a práve vďaka tomu sme dnes mohli sedieť a dohodnúť sa na znení zmluvy. Za seba môžem sľúbiť, že urobím všetko, či bude v mojich silách pre to, aby som svojimi výsledkami dokázala spoločnosti a štátu vrátiť podporu. Nebudem hovoriť o konkrétnych ustanoveniach zmluvy, toho je veľmi veľa, no podstatné je, že sme kompromis našli a ten mi umožňuje reprezentovať svoju krajinu, robiť šport, ktorý milujem. To je to, za čo som dnes vďačná a šťastná. Musíme sa vyrovnať so psychikou, no toto všetko, čo sa udialo, nás vykreovalo ešte možno k väčšej odolnosti a možno nám to pomôže,“ poznamenala podľa pravda.sk Paulína Fialková.

Zákaz štartu od disciplinárky

Sestry Fialkové mali od disciplinárnej komisie Slovenského zväzu biatlonu (DK SZB) zákaz štartu na súťažiach v biatlone spojených s reprezentáciou Slovenskej republiky.

Ako dôvod tohto kroku DK SZB uviedla skutočnosť, že obe športovkyne z VŠC Dukla Banská Bystrica nepodpísali zmluvu, ktorú podpísali všetci ostatní reprezentanti. Slovenský zväz biatlonu vyslanie športovkýň na preteky SP podmieňoval podpisom zmluvy, ktorá je nad rámec zákona o športe.

Zákon síce dovoľuje športovcom a zväzom dohodnúť sa na takom kontrakte, ale podpis takej zmluvy nevyžaduje. Paulína a Ivona Fialkové aj ich právni zástupcovia boli presvedčení, že nepodpísanie tejto zmluvy nemôže športovkyne „odstrihnúť“ od účasti v súťažiach, pretože ide o verejný záujem definovaný v zákone o športe.

„Som pripravená reprezentovať SR na medzinárodných súťažiach. Posledných 15 rokov som trénovala veľmi tvrdo a bola by škoda teraz neštartovať v pretekoch. Verím, že sa predstavím v závere týždňa v slovinskej Pokljuke. Som pripravená nastúpiť v plnej sile už v nedeľu,“ povedala Paulína Fialková v pondelok po návrate zo sústredenie vo švajčiarskom Lenzerheide. Sestry Fialkové na SP do Slovinska cestujú vo štvrtok.

Fuskov najťažší polrok života

„Sedeli sme jedenásť hodín, ale v skutočnosti sú to stovky hodín odrokovaných na pôde Slovenského olympijského výboru i na pôde biatlonového zväzu – so športovcami i funkcionármi. Snažili sme sa uchrániť česť slovenského športu a pre nás je týchto jedenásť hodín veľmi dôležitých z pohľadu zastavenia demolácie verejnej mienky voči slovenskému športu a biatlonu osobitne. Za Slovenský olympijský výbor môžem povedať, že sme nikdy neprestali veriť, že túto zmluvu podpíšeme. Urobili sme všetko pre to, aby Slovenský zväz biatlonu bol ochotný zmluvu podpísať, resp. zvoliť takú mieru kompromisu, ktorá mu prináleží z hľadiska súhlasného stanoviska prezídia a možnosťami, ktoré tu mohli odrokovať. Za stranu druhú, sestier Fialkových, že dokázali nájsť súhlasné stanovisko – a že sa môžeme športu pozerať priamo do očí. A všetky tie pochybnosti, že slovenský šport si nevie upratať vo vlastnej kuchyni, sme maratónom diskusií vyvrátili,“ povedal viceprezident SOV Jozef Gönci podľa pravda.sk.

Prezident SZB Tomáš Fusko priznal, že má za sebou najťažší polrok svojho života. „Mrzí ma, že vôbec k tomuto muselo dôjsť a keď sme čestne a zodpovedne nastavovali systém fungovania nášho športu, tak sme museli dôjsť k takejto krajnosti a takto zložito hájiť naše práva a dopracovať sa k zmluve. Teší ma úprimne, že sa to podarilo a môžeme ísť na športovisko, a nemusíme sa opierať o právnikov a hľadať texty zmluvy. Máme vypracovanú kvalitnú zmluvu, ktorá v prvom rade chráni záujem športovcov i nášho zväzu,“ povedal Fusko podľa pravda.sk

Viac k témam: biatlon, Ivona Fialková, Paulína Fialková, slovenský zväz biatlonu, Svetový pohár v biatlone
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktualizované: Biatlonistky Fialkové sa dohodli so zväzom, budú reprezentovať Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.

29. novembra 2018

Odporúčané články