Aktualizované: Voľby v Nemecku vyhrala Merkelovej CDU/CSU, ale má najmenšiu podporu od roku 1949

353244_angela merkelova 2 640x420.jpg

aktualizované 25. septembra, 7:28

BERLÍN 25. septembra (WebNoviny.sk) – V nedeľňajších nemeckých parlamentných voľbách zvíťazila Kresťanskodemokratická únia Nemecka/Kresťansko-sociálna únia Bavorska (CDU/CSU) kancelárky Angely Merkelovej. Podľa webstránky ústrednej volebnej komisie získala po spočítaní výsledkov vo všetkých 299 volebných okresoch 33 percent hlasov.

Odporúčame:
Merkelová deťom prezradila, kedy jej vypadol prvú zub a aké sú jej najobľúbenejšie zvieratá

Na druhom mieste skončila Sociálno-demokratická strana (SPD) Martina Schulza s 20,5 percentami a tretia je krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) s 12,6 percentami. Ďalej nasledujú Slobodná demokratická strana (FDP), ktorá získala 10,7 percenta, ľavicová Die Linke s podporou 9,2 percenta a Zelení s 8,9 percentami. Volebná účasť podľa ARD dosiahla 75,9 percenta.

SPD sa plánuje pridať k opozícii

Lídri SDP vyhlásili, že sa plánujú pridať k opozícii. SDP. Predseda SDP Martin Schulz počas tlačovej konferencie označil nedeľu za ťažký deň. „Nedosiahli sme náš cieľ,“ uviedol a sľúbil, že aj napriek tomu bude boj strany za slobodu a demokraciu pokračovať.

Výsledky volieb nenadchli ani líderku víťazného konzervatívneho bloku Angelu Merkelovú, ktorá obhájila svoj mandát do štvrtého funkčného obdobia. CDU/CSU získala vo voľbách najhorší výsledok od roku 1949. „Priali sme si lepší výsledok, ale dosiahli sme naše ciele. Môžeme vytvoriť vládu a nikto ju nemôže vytvoriť proti nám,“ vyjadrila sa kancelárka.

Naopak, radostne prijali výsledky členovia strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá skončila na treťom mieste. Alexander Gauland, ktorý je spolupredsedom strany, uviedol, že AfD bude naďalej tradičným stranám šliapať na päty. „Poženieme ich. Poženieme Merkelovú aj kohokoľvek iného,“ dodal.

Tretie miesto AfD potešilo Le Penovú

Kancelárke k opätovnému víťazstvu už zagratuloval prostredníctvom sociálnej siete Twitter šéf europarlamentu Antonio Tajani, ktorý uviedol, že po voľbách Nemecko zostáva spojené európskou myšlienkou.

„Teraz musíme Európu spoločne reformovať,“ dodal. Na Twitteri tiež Merkelovej zablahoželal aj český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek. „Štvrté volebné víťazstvo Angely Merkel je dôkazom toho, že v Nemecku vládne spokojnosť,“ napísal.

Šéf liberálov v europarlamente a jeho hlavný vyjednávač pre brexit Guy Verhofstadt zagratuloval zase Slobodnej demokratickej strane (FDP). Liberáli, ktorí sa do Spolkového snemu vracajú po štyroch rokoch, znova oslavujú v Európe veľký úspech, tvrdí.

Tretie miesto AfD potešilo zase pravicovú francúzsku političku Marine Le Penovú. Tá strane na Twitteri zagratulovala k historickému úspechu.

Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránok www.bundeswahlleiter.de, www.iDNES.cz a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: AfD Alternatíva pre Nemecko, Angela Merkelová, CDU Kresťanskodemokratická únia Nemecka, FDP Slobodná demokratická strana, Martin Schulz, parlamentné voľby v Nemecku, SPD Sociálnodemokratická strana Nemecka
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktualizované: Voľby v Nemecku vyhrala Merkelovej CDU/CSU, ale má najmenšiu podporu od roku 1949 © SITA Všetky práva vyhradené.

25. septembra 2017

Odporúčané články