Ambulantní lekári sa so štátnou VšZP nedohodli, za vyšetrenie a lieky sa bude možno platiť

390785_vszp_peniaze.jpg

BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v utorok v podvečerných hodinách oznámila listom doručeným elektronicky Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP), že ukončuje rokovania o pokračovaní v zmluvnom vzťahu.

Ako dôvod uviedla pretrvávajúce a pre VšZP neakceptovateľné požiadavky ZAP. Zväz o tom informoval v stredu na tlačovej besede. „S určitosťou vieme povedať, že ak sa nestane zázrak, od 1. decembra, to znamená od soboty, dvetisíc poskytovateľov zdravotnej starostlivosti bude so VšZP vo vzťahu bez zmluvy,“ povedal predseda správnej rady ZAP Miroslav Kotek.

Ako ďalej informoval, po predchádzajúcej pondelkovej tlačovej besede dostal zväz od poisťovne mailom ponuky dvoch zmlúv, jedna mala platiť od 1. decembra, druhá od 1. januára. Zmluvy však nespĺňali očakávania ZAP, a preto sa nedohodli.

Lekári vyzvali Hlinkovú k odstúpeniu

ZAP žiada poisťovňu o garancie, že od 1. decembra 2018 bude schopná zabezpečiť dostupnú zdravotnú starostlivosť pre svojich poistencov.

Žiada tiež vedenie poisťovne, aby jej zamestnanci nenavštevovali lekárov počas ordinačných hodín, kedy sa majú venovať pacientom. VšZP by podľa ZAP mala informovať, akým spôsobom bude zabezpečená dostupná zdravotná starostlivosť pre poistencov od 1. decembra 2018.

Podľa zväzu generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková ako manažérka zlyhala, vyzývajú ju preto, aby vyvodila osobnú zodpovednosť a odstúpila z funkcie. Ak tak neurobí, obrátia sa na akcionára VšZP, aby v tejto veci konal a zabránil ohrozeniu zdravia a dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

VšZP hovorí o nesplniteľných požiadavkách

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) v reakcii na tlačovú besedu ZAP uviedlo, že sa o problematiku intenzívne zaujíma. „Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská včera o uvedenej problematike komunikovala s vedením Všeobecnej zdravotnej poisťovne, od ktorej žiadala vyriešenie situácie a kontinuálne zabezpečenie poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ informovalo v stredu MZ.

Podľa VšZP sú požiadavky ZAP nereálne a nesplniteľné. Poisťovňa však verí, že členovia ZAP zodpovedne zvážia svoje rozhodnutie v záujme svojich pacientov. V prípade, ak by sa rozhodli pre nezmluvný vzťah, VšZP zdravotnú starostlivosť pre svojich poistencov zabezpečí. Všeobecní lekári majú podľa poisťovne povinnosť mať podpísanú zmluvu so zdravotnou poisťovňou, ak majú aspoň jedného jej poistenca.

„V prípade špecialistov VšZP v súlade s platnou legislatívou nezmluvným poskytovateľom uhradí neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Pokiaľ ide o plánovanú zdravotnú starostlivosť, VšZP ju spolu s presunom finančných prostriedkov zabezpečí u svojich zmluvných partnerov,“ uviedla v stanovisku.

Poisťovňa informovala, že neodkladnú zdravotnú starostlivosť VšZP hradí priamo poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti. V prípade plánovanej zdravotnej starostlivosti má poistenec možnosť požiadať zdravotnú poisťovňu o poskytnutie príspevku u nezmluvného poskytovateľa.

Viac k témam: Andrea Kalavská, Ľubica Hlinková, minister zdravotníctva, Ministerstvo zdravotníctva SR, Miroslav Kotek, VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa, ZAP Zväz ambulantných poskytovateľov
Zdroj: Webnoviny.sk – Ambulantní lekári sa so štátnou VšZP nedohodli, za vyšetrenie a lieky sa bude možno platiť © SITA Všetky práva vyhradené.

28. novembra 2018

Odporúčané články