Americké letectvo udrelo na baštu Islamského štátu v Líbyi

Americké lietadlá zaútočili na baštu IS, ktorou je mesto Syrta.

Káhira 1. augusta (WebNoviny.sk) – Americké letectvo začalo podnikať nálety v Líbyi na pozície teroristickej organizácie Islamský štát (IS). Stalo sa tak na žiadosť OSN podporovanej líbyjskej vlády národnej jednoty, oznámil jej predseda Fájiz Sarrádž.

Podľa agentúry AP Sarrádž uviedol, že americké lietadlá zaútočili na baštu IS, ktorou je mesto Syrta. Doplnil, že v krajine nebudú nasadené americké pozemné jednotky.

Prvé nálety sa začali dnes na pozície v Syrte, pričom spôsobili veľké straty,“ povedal Sarrádž.
Ide o prvé americké nálety v Líbyi od februára, keď lietadlá USA bombardovali výcvikový tábor IS pri tuniských hraniciach, pričom zabili vyše 40 militantov.

Hovorca Pentagónu Peter Cook uviedol, že prezident USA Barack Obama dal súhlas na nálety na základe odporúčania ministra obrany Asha Cartera a predsedu Zboru náčelníkov štábov amerických ozbrojených síl generála Josepha Dunforda.

USA začiatkom tohto roka odhadli počet bojovníkov IS v Líbyi na zhruba 6000. V posledných mesiacoch ich počet klesol a v dôsledku tlaku zo strany miestnych milícií a vlády strácajú na sile. Dunford v polovici júla odhadol ich počet v samotnej Syrte na niekoľko stoviek.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. augusta 2016

Odporúčané články