Babiš sa pustil do Sobotku, počas summitu EÚ v Bruseli ho zastúpi Fico

PRAHA 7. marca (WebNoviny.sk) – Český premiér Bohuslav Sobotka sa na summite Európskej únie v Bruseli zúčastní iba vo štvrtok 9. marca, pretože v piatok bude na zjazde svojej ČSSD v Brne obhajovať funkciu predsedu strany.

Toto jeho rozhodnutie odsúdila nielen opozícia, ale aj jeho koaličný partner, minister financií Andrej Babiš (ANO). Vyčítal mu, že dal prednosť svojim vlastným záujmom. Sobotka reagoval, že ho v Bruseli zastúpi slovenský premiér Robert Fico, informoval dnes portál Novinky.cz.

Babiš spochybnil Sobotkove jazykové schopnosti

„Účasť na summite EÚ je jednou z mála povinností, ktoré premiér Sobotka skutočne má,“ citovala webová stránka Babiša. „Inak nemá celkom nabitú agendu, s výnimkou vedenia rokovaní vlády a teraz aj ministerstva priemyslu. Napriek tomu namiesto obhajovania českých záujmov a rokovaní o kvótach, brexite a migrácii uprednostnil voľby svojej vlastnej osoby na politickom zjazde,“ povedal serveru Novinky.cz rozhorčený Babiš.

Za výhovorku označil vyjadrenie premiéra, že na summite vymešká „iba“ neformálnu časť, pretože tá je podľa Babiša najdôležitejšia. „Tam vznikajú všetky dohody, tam sa nadväzujú vzťahy a tam vzniká možnosť ďalšej spolupráce. Teda, samozrejme, ak sa dokážete dohovoriť v cudzom jazyku…“ dodal pichľavo Babiš na adresu premiéra.

Záujmy Česka ohrozené nebudú

Sobotka vyhlásil, že jeho neprítomnosť na summite v piatok záujmy Česka neohrozí. Zdôraznil, že jeho účasť na Európskych radách bola vyše tri roky stopercentná a vo štvrtok, keď sa bude rozhodovať, na summite bude.

V piatok už nezasadá Európska rada, ale neformálny summit hláv štátov a vlád EÚ, „kde sa žiadne závery neprijímajú a o ničom sa nerozhoduje… Využívam výborné česko-slovenské vzťahy a na piatok som požiadal o svoje zastúpenie slovenského premiéra Fica,“ vysvetlil sociálny demokrat Sobotka. Zdôraznil, že ako uchádzač o funkciu predsedu ČSSD musí byť pri hlasovaní na zjazde.

Viac k témam: Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka, Brusel, Európska únia, Robert Fico, summit
Zdroj: Webnoviny.sk – Babiš sa pustil do Sobotku, počas summitu EÚ v Bruseli ho zastúpi Fico © SITA Všetky práva vyhradené.

7. marca 2017

Odporúčané články