Belgičania vyšetrujú únik Abdeslamovej väzenskej fotografie

Fotografia bola zrejme urobená vo väznici s vysokým stupňom ochrany v Bruggách, kde sa Abdeslam nachádza od 19. marca.Brusel 12. apríla (WebNoviny.sk) – Belgické úrady začali dnes vyšetrovať, ako sa do médií dostala fotografia väzneného Salaha Abdeslama, obvineného z účasti na teroristických útokov v Paríži z 13. novembra 2015.

Fotografia bola zrejme urobená vo väznici s vysokým stupňom ochrany v Bruggách, kde sa Abdeslam nachádza od 19. marca a kde čaká na vydanie do Francúzska. Snímka, zachytávajúca Abdeslama s bradou a kruhmi pod očami, ktorú dnes uverejnil flámsky denník Het Nieuwsblad, sa rýchlo rozšírila po internete.

VIAC O TERORISTICKÝCH ÚTOKOCH V PARÍŽI

Fotka, ktorá unikla do médií, znamená problém pre belgickú väzenskú správu. Ako sa flámskemu denníku podarilo získať predmetný záber, zatiaľ nie je jasné. V médiách sa objavili úvahy, že Abdeslama mohol odfotiť mobilom niektorí z dozorcov alebo príbuzných počas návštevy. Hovorkyňa väznice však uviedla, že ide o úradnú fotografiu, ktorá je súčasťou súdneho spisu.

„Je to oficiálna fotografia, vyhotovená po príchode väzňa do väznice v Brugách,“ uviedla hovorkyňa správy tejto väznice Kathleen Van De Vijverová.

Väzenská služba začala v tejto súvislosti sledovať niekoľko stôp. Osoba, ktorá mala v rámci práce prístup k súdnemu spisu Salaha Abdeslama, by mohla byť zamestnancom väznice, polície alebo súdu.

Abdeslam je zadržiavaný v špeciálnom bezpečnostnom režime. Dozorcovia kontrolujú jeho celu osemkrát za hodinu, podľa ich svedectva zadržaný nerobí žiadne problémy a správa sa ako „vzorový väzeň“. Francúzsko očakáva jeho vydanie, k tomu však v najbližších týždňoch určite nedôjde, povedal jeho právnik Sven Mary.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. apríla 2016

Odporúčané články