Biskupi predložili politikom Desatoro pre lepšie Slovensko

Konferencia biskupov Slovenska ako priority v najbližšom období považuje obmedzenie nedeľnej práce, upravenie zloženie Rady vlády pre ľudské práva a ich výborov tak, aby pomerne rešpektovala názorové spektrum občanov Slovenska v otázkach rodiny a manželstva.BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) – Konferencia biskupov Slovenska (KBS) predložila politikom pred parlamentnými voľbami návrh Desatora pre lepšie Slovensko. Ide o súbor opatrení, ktoré považuje cirkev za dôležité.

S predstaviteľmi politických strán, ktoré majú šancu sa dostať po parlamentných voľbách 5. marca, sa stretli zástupcovia KBS v posledných dňoch. Na každom stretnutí KBS zastupoval jej predseda arcibiskup Stanislav Zvolenský.

Školstvo podľa KBS potrebuje systémovú zmenu

KBS ako priority v najbližšom období považuje obmedzenie nedeľnej práce, upravenie zloženie Rady vlády pre ľudské práva a ich výborov tak, aby pomerne rešpektovala názorové spektrum občanov SR v otázkach rodiny a manželstva. Treťou prioritou v desaťbodovom programe je úplné dofinancovanie cirkevného školstva.

Ako povedal v nedeľu pre agentúru SITA tajomník KBS Anton Ziolkovsky, určenie nedele ako voľného dňa je prejavom kultúry, ktorá má korene v judaizme a kresťanstve a doteraz je spoločnosťou akceptovaná.

„Ľudia v produktívnom veku často pracujú viac ako osem hodín a majú málo času na seba, rodinu a rozvíjanie vzťahov. Sme presvedčení, že na obmedzení nedeľnej práce je možné dohodnúť sa tak s politickými stranami, ako aj s odbormi a ďalšími sociálnymi partnermi,“ povedal.

Odporúčame:

Kandidátky – parlamentné voľby 2016

KBS tiež požaduje odstúpenie od Istanbulského dohovoru a spomínané upravenie zloženia Rady vlády pre ľudské práva a ich výborov.

„Slovensko pristúpilo k tzv. Istanbulskému dohovoru, ktorý je vlajkovou loďou šírenia rodovej ideológie v Európe a nateraz odložilo jeho ratifikáciu. Tento dokument by zásadne prispel k rozvratu nášho kultúrneho prostredia a viedol k liberalizácii rodinného práva, preto je neprijateľný. Ľudskoprávne dokumenty by nemali pod rúškom nastolenia legitímnej témy, ako je ochrana žien pred násilím, presadzovať ideológiu, ktorá je v rozpore s našimi kultúrnymi a náboženskými tradíciami. Rovnako dozrel čas na zásadnú rekonštrukciu Rady vlády pre ľudské práva, aby jej zloženie reálne zodpovedalo názorom obyvateľov Slovenskej republiky,“ vyhlásil v tejto súvislosti Ziolkovsky.

KBS tiež vidí, že školstvo potrebuje systémovú zmenu. „Cítime sklamanie z ovocia decentralizácie v školstve, ktorej výsledkom je prehlbovanie nerovnosti medzi školami a dlhodobo nespravodlivé financovanie škôl a školských zariadení, ktorých zriaďovateľom sú cirkvi. Sme presvedčení, že financovanie základného a stredného školstva by sa malo vrátiť pod ministerstvo,“ povedal tajomník KBS.

Cirkev by rada videla prijatie ústavného zákona o adopciách

Do desatora cirkev zaradila aj prijatie Národného demografického plánu, pretože Slovensko už viac ako desaťročie čelí hlbokej demografickej kríze. KBS tiež požaduje väčšie spoločenské ocenenie a ochranu matiek, zvlášť z mnohopočetných rodín.

Za mimoriadne dôležité považuje zavedenie tzv. rodinnej doložky ku každému novému zákonu. Cirkev by rada videla prijatie ústavného zákona o adopciách, ktorý by obsahoval fakt, že základom rodiny je manželstvo muža a ženy. KBS tiež poukazuje na nespravodlivé financovanie zariadení sociálnych a zdravotníckych služieb bez ohľadu na zriaďovateľa.

Biskupi by tiež privítali väčšiu solidaritu s vojnovými utečencami a migrantmi, najmä s prenasledovanými kresťanmi. Do desatora sa tiež dostalo obmedzenie interrupcií prinajmenšom na žiadosť ženy a zo sociálnych dôvodov.

Slovensko by podľa KBS malo viac investovať do centier pre ženy, ktoré neočakávane otehotnejú. No v návrhoch nezabúda ani na ochranu životného prostredia. Zmena postoja k ochrane životného prostredia musí vychádzať z osobného presvedčenia, informácii a chápania súvislostí.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. februára 2016

Odporúčané články