Bratislava víta Európsky summit, inovácie pomôžu rastu

Posledný Európsky summit regiónov a miest sa konal pred dvoma rokmi a podľa Šefčoviča naďalej trvá problém s obnovením investícií do európskej ekonomiky, ktoré poklesli oproti obdobiu spred ekonomickej krízy o viac ako 300 miliárd eur ročne.

Bratislava 8. júla (WebNoviny.sk) – Európska únia (EÚ) momentálne potrebuje energiu z tej najspodnejšej úrovne, a to z miest a regiónov. Tie v EÚ totiž môžu prispieť k rozvoju blaha občanov a investícií. Na úvodnej tlačovej konferencii 7. Európskeho summitu regiónov a miest v Bratislave to povedal predseda Európskeho výboru regiónov Markku Markkula.
Impulzom tohto summitu je podľa jeho slov Bratislavská deklarácia, ktorej hlavná téma je prepájanie a investovanie.

Chceme na maximum využiť strategický investičný balík EÚ a použiť ho v mestách a regiónoch. Po brexite máme pocit, že túto snahu musíme urýchliť. Investície je potrebné presne zacieliť a na toto sa bude zameriavať akčný plán vyplývajúci z Bratislavskej deklarácie,“ povedal Markkula.

Trvá problém s obnovením investícií

Opierať sa chcú o základné piliere európskej politiky ako Energetickú úniu, inteligentnú dopravu, mestský program EÚ. „Chceme, aby Európa rástla udržateľne, preto chceme podporovať mladé podniky či výskum a inovácie. Pôjde o komplexnú investíciu a konkrétne aktivity, ktoré pomôžu ľuďom,“ skonštatoval.

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič zdôraznil, že na tento summit prišlo takmer 800 účastníkov z celej Európy, medzi ktorými sú zástupcovia miest a regiónov i Európskej komisie. „V EÚ často hľadáme spôsob, ako najlepšie vysvetliť občanom, čo únia znamená, čo im môže priniesť, ako pretaviť všetky tie politiky do konkrétnych opatrení a dôkazov, že sa európska spolupráca vypláca,“ uviedol.

Posledný Európsky summit regiónov a miest sa konal pred dvoma rokmi a podľa Šefčoviča naďalej trvá problém s obnovením investícií do európskej ekonomiky, ktoré poklesli oproti obdobiu spred ekonomickej krízy o viac ako 300 miliárd eur ročne. „Preto bude veľmi dôležitou témou, ako obnoviť tieto investície, ako ponúknuť investorom kvalitné projekty v našich mestách a regiónoch, ako zamerať projekty tak, aby umožnili mestám a regiónom stať sa inteligentnými či akým spôsobom formovať politiky, ktoré budú udržateľné,“ spresnil Šefčovič.

Nezáujem pre veľkú byrokraciu

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo pripomenul, že na summite budú rokovať o doinvestovaní do dopravnej infraštruktúry či o zjednodušení čerpania eurofondov. „Všetci registrujeme zväčšujúci sa počet starostov a primátorov, ktorí hovoria, že nemajú záujem o eurofondy, a to pre veľkú byrokraciu,“ vysvetlil Frešo s tým, že sú aj prípady, keď niektorí museli eurofondy vrátiť. Podľa neho je dôležité, aby stredná a východná Európa využila efektívne eurofondy priamo v mestách, obciach či v infraštruktúre.

Dôležitou témou podujatia je aj dostať najmodernejšie technológie priamo sem, na naše územie,“ podotkol. Frešo verí, že 7. Európsky summit regiónov a miest v Bratislave bude prelomový a jeho výsledky sa budú „žať“ ešte mnohé roky. Podľa primátora Bratislavy Iva Nesrovnala sú tieto dva dni výbornou príležitosťou, aby samosprávy hovorili o veciach, ktoré ich trápia. „Mestá v Európe čelia spoločným problémom, ktoré sa týkajú napríklad výstavby bytov, mobility, ochrany životného prostredia, tvorby pracovných miest, nárastu extrémizmu či migrácii,“ povedal.

Hlavnou témou summitu je potreba investícií a lepších cezhraničných spojení. Summit je jedným z hlavných podujatí počas slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Organizuje ho Európsky výbor regiónov, spoluorganizátormi sú mesto Bratislava a Bratislavský samosprávny kraj.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. júla 2016

Odporúčané články