Brazílska vláda stiahla rozhodnutie o zrušení rozsiahlej prírodnej rezervácie, ťažiť sa nebude

353369_amazonsky prales 640x420.jpg

BRAZÍLIA 26. septembra (WebNoviny.sk) – Brazílska vláda stiahla kontroverzný výnos, ktorým chcela zrušiť rozľahlú prírodnú rezerváciu v Amazonskom pralese s cieľom umožniť tam komerčnú ťažbu.

Informuje o tom spravodajský portál BBC. Oblasť s rozlohou 46-tisíc kilometrov štvorcových je podľa predpokladov bohatá na zlato a minerály.

Najväčší útok za 50 rokov

Rozhodnutie bolo terčom kritiky od chvíle, ako ho podpísal prezident Michel Temer, podľa ktorého by zrušenie rezervácie pomohlo posilniť ekonomiku krajiny. Opozičný senátor Randolfe Rodrigues však kroky vlády označil za „najväčší útok na Amazonský prales za posledných 50 rokov“.

Odporúčame:
Päťdesiat krajín podpísalo dohodu o zákaze jadrových zbraní, KĽDR ani USA ju nepodporili

Vláda rozhodnutie po kritike upravila, no federálny súd ho neskôr zablokoval úplne s tým, že akékoľvek zmeny v statuse prírodnej rezervácie musia prejsť kongresom.

Väčšia ako Dánsko

V pondelok sa následne vláda rozhodla výnos zrušiť, pričom oznámila, že sa otázkou v budúcnosti plánuje opätovne zaoberať v širšej debate. „Brazília potrebuje rásť a vytvoriť pracovné miesta, pritiahnuť investície ťažobných spoločností a využiť ekonomický potenciál regiónu,“ vyjadrilo sa v stanovisku ministerstvo ťažby a energetiky.

Rezervácia Renca, ktorá sa rozprestiera vo východnej časti Amazónie, je domovom viacerých domorodých kmeňov a nachádzajú sa v nej rozsiahle plochy nedotknutého lesa. Rozlohou je väčšia ako Dánsko a ťažba mala byť povolená na zhruba 30 percentách jej plochy.

Viac k témam: Amazonský prales, Brazília, minerály, príroda, zlato
Zdroj: Webnoviny.sk – Brazílska vláda stiahla rozhodnutie o zrušení rozsiahlej prírodnej rezervácie, ťažiť sa nebude © SITA Všetky práva vyhradené.

26. septembra 2017

Odporúčané články