Británia nebude predsedať Rade EÚ, zastúpiť ju má Estónsko

Pôvodne malo byť Estónsko predsedníckou krajinou hneď po Británii, avšak vzhľadom na nedávne udalosti nová britská premiérka Theresa Mayová potvrdila, že Británia vzhľadom na rozhodnutie o vystúpení z EÚ nebude v uvedenom období predsedať jej Rade, ako bolo plánované.BRUSEL 20. júla (WebNoviny.sk) – Očakáva sa, že Estónsko v druhej polovici roka 2017 prevezme úlohy predsedníctva v Rade EÚ, ktoré mali podľa pôvodného plánu pripadnúť Británii. Agentúra DPA o tom v stredu informovala s odvolaním sa na nemenované zdroje.

VŠETKO O BREXITE

Na prevzatí polročného rotujúceho predsedníctva Estónskom sa podľa nich dohodli na stredajšom zasadnutí stáli zástupcovia členských krajín EÚ v Bruseli, uviedli zdroje z „kruhov EÚ“ pod podmienkou anonymity. Táto informácia nasleduje po tom, ako nová britská premiérka Theresa Mayová potvrdila, že Británia vzhľadom na rozhodnutie o vystúpení z EÚ nebude v uvedenom období predsedať jej Rade, ako bolo plánované.

Odporúčame:

Prvýkrát zasadla nová britská vláda, nebude len o brexite

Pôvodne malo byť Estónsko predsedníckou krajinou hneď po Británii, teda v období od januára do júna 2018. Členovia EÚ sa teraz podľa DPA dohodli, že o pol roka dopredu budú posunuté aj predsedníctva všetkých ďalších krajín, nasledujúcich na zozname po Estónsku, a to až do roku 2020, keď túto sériu v prvom polroku neplánovane zavŕši Chorvátsko.

V druhej polovici roka 2020 má predsedníctvo v súlade s doterajším plánom prevziať Nemecko. Pripravenosť zastúpiť Britániu v prípade odmietnutia predsedať Rade EÚ vyjadrilo ešte v utorok Maďarsko.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. júla 2016

Odporúčané články