Británia oslavuje 90. narodeniny kráľovnej Alžbety II.

Vláda a poddaní si kráľovnine narodeniny pripomenuli oslavnými salvami v britských kráľovských mestách Londýn, Cardiff, Edinburgh i inde, ako aj prejavmi v parlamente na jej počesť.

Windsor 21. apríla (WebNoviny.sk) – Najstaršia a najdlhšie vládnuca britská panovníčka, kráľovná Alžbeta II., dnes oslávila svoje 90. narodeniny na zámku Windsor. Na krátkej prechádzke s manželom, princom Philipom, sa v meste Windsor stretla s desiatkami svojich priaznivcov a odhalila tam pamätnú dosku označujúcu 6,3 kilometra dlhý Kráľovnin chodník spájajúci 63 významných miest vo Windsore.

Vláda a poddaní si jej narodeniny pripomenuli oslavnými salvami v britských kráľovských mestách Londýn, Cardiff, Edinburgh i inde, ako aj prejavmi v parlamente na jej počesť. Médiá priniesli retrospektívne zábery zo života kráľovnej, ktorá, ako pripomenul premiér David Cameron, prežila „skutočne neobyčajné časy“ – od druhej svetovej vojny až po pristátie človeka na Mesiaci, od konca studenej vojny až po príchod mieru do Severného Írska.

Jej Výsosť je neochvejnou, skalopevnou oporou nášho národa, Spoločenstva národov (Commonwealthu) a neraz aj celého sveta,“ zdôraznil Cameron. Pripomenul, že Alžbeta II. radila 12 britským premiérom a stretla sa so štvrtinou všetkých amerických prezidentov, informovala tlačová agentúra AP.

Princ Charles, 67-ročný následník trónu, nahral pre vysielanie BBC World Service poctu svojej matke, v ktorej citoval slová dramatika Williama Shakespeara.

V podvečerných hodinách nasvietia budovu parlamentu vo farbách britskej zástavy (Union Jack) – červenej, bielej a modrej. A kráľovná podpáli vo Windsore prvú z tisícky vatier, ktoré vzplanú na jej počesť po celej Británii aj vo svete ešte predtým, ako sa zúčastní na súkromnej rodinnej oslave, ktorú pre ňu na zámku usporiadal jej syn Charles.
Ďalších gratulantov prijme kráľovná v piatok, keď bude na zámku Windsor hostiť na obede amerického prezidenta Baracka Obamu s manželkou Michelle.

Tak ako každý rok bude kráľovná oslavovať svoje narodeniny s verejnosťou až v júni, keď už býva v krajine ustálené počasie. V piatok 10. júna sa uskutoční národná bohoslužba v Katedrále sv. Pavla v Londýne, po ktorej nasleduje v druhú júnovú sobotu – ll. júna – tradičná výročná vojenská prehliadka, a 12. júna usporiada kráľovná na ulici The Mall pred Buckinghamským palácom pouličné oslavy pre 10.000 ľudí.
Princezná Alžbeta sa narodila 21. apríla 1926 a kráľovnou sa stala ako 25-ročná po smrti svojho otca v roku 1952. Väčšina dnešných obyvateľov Británie iného panovníka nezažila.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. apríla 2016

Odporúčané články