Britská premiérka navštívila Slovensko, hovorila o brexite

Pre britskú premiérku zostáva ochrana hraníc východných členov NATO prioritou.

BRATISLAVA 28. júla (WebNoviny.sk) – Predsedníčka vlády Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska (VB) Theresa May plánuje garantovať práva pracujúcim Slovákom a ďalším občanom Európskej únie v jej krajine, ak budú mať rovnaké práva garantované britskí občania v únii.

Ako povedala v Bratislave po stretnutí s premiérom Robertom Ficom, očakáva reciprocitu v právach pre občanov EÚ a a VB. Vo VB pracuje približne 90 000 Slovákov. Zároveň zopakovala, že hoci VB odchádza z EÚ, neopúšťa Európu.

Príkladom spolupráce sú Tesco a Jaguar

Chceme zostať silným hlasom na globálnej scéne. Kým budeme členmi EÚ, chceme byť aktívnymi členmi, chceme aktívne rozhodovať o aktuálnych témach. Po opustení únie chceme mať intenzívne vzťahy,“ vyhlásila. Pre britskú premiérku zostáva ochrana hraníc východných členov NATO prioritou. Oznámila, že britskí vojaci budú cvičiť spolu so slovenskými a zároveň spolupracovať na ochrane východnej hranice NATO.

May vyzdvihla, že medzi VB a Slovenskom rastie spoločná obchodná výmena. Podľa nej za posledný rok narástla o 30 percent. „Príkladom spolupráce sú spoločnosti Tesco a Jaguar,“ uviedla s tým, že pre VB je dôležité, aby obchodná výmena medzi našimi krajinami zostala úzka.

Podľa Fica rozhovor s May sa týkal predovšetkým brexitu. „Slovensko rešpektuje rozhodnutie britských občanov. Je to realita, ktorej sa musíme postaviť čelom a nie chrbtom. Je našou povinnosťou využiť túto príležitosť na predstavenie nového projektu vzťahov, ktorý bude zaujímavý pre občanov únie i Británie,“ povedal.

Môže dochádzať k ďalšej fragmentácii

Slovensko ako predsedajúca krajina v Rade EÚ berie podľa premiéra na vedomie, že procedúra vystúpenia VB z únie sa neskončí do konca roka 2016, pretože si vyžaduje určitý čas. „Oceňujeme, že VB do posledného okamihu bude plnohodnotným členom únie. Verím, že do notifikácie článku 50 využijeme čas. Predpokladáme, že Británia ho využije na vlastné predstavenie vízie vzťahov, ktoré chce mať s EÚ,“ uviedol. Slovenská vláda verí, že zostávajúcich 27 štátov využije brexit na ponúknutie vízie, ako má vyzerať únia. „Takúto ponuku európskej verejnosti musíme dať, pretože môže dochádzať k ďalšej fragmentácii,“ konštatoval.

Fico informoval premiérku o slovenských záujmoch na septembrovom bratislavskom summite. Jeho hlavnou témou má byť migrácia a bezpečnosť, komunikácia s verejnosťou, úloha únie ako globálneho hráča a ponuka nových tém v hospodárskej a sociálnej oblasti. „EÚ sa do seba zamilovala. Chceli sme byť najlepší na svete, ale mnohé regióny nás predbiehajú. Nech je brexit príležitosť na odpoveď na tento vývoj,“ vyhlásil Fico.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. júla 2016

Odporúčané články