Víťazom Pellegrini, ale aj Korčok. Posledné prieskumy pred druhým kolom majú jedno spoločné, predpovedajú tesný výsledok

522692_pelle korcok 33 676x451.jpg

3.4.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 3. apríla 14:44

Posledné prieskumy pred druhým kolom prezidentských volieb naznačujú, že rozhodne pár percent. V prvom kole ich víťazný občiansky kandidát Ivan Korčok získal 42,51 (958 393 hlasov) a predseda parlamentu a líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini 37,02 (834 718 hlasov).

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby na Slovensku 2024 (fotografie)

Zobraziť fotogalériu k článku:
Volebná noc 1. kola prezidentských volieb na Slovensku 2024 (fotografie)

Aký potenciál majú obaja kandidáti?

Z posledného prieskumu agentúry NMS Market Research pre denník Sme by sa víťazom Korčok, ktorý by získal 51,7 percenta hlasov. Pellegrinimu by vyjadrilo podporu 48,3 percenta respondentov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Volebná noc Ivana Korčoka (fotografie)

Prieskum bol realizovaný od 28. marca do 2. apríla na vzorke 1 045 respondentov. Merania ale pracujú s presnosťou 95 percent, čo znamená, že Korčok má potenciál osloviť 48 až 55,4 percenta voličov. Jeho súper Pellegrini zas oslovuje 44,6 až 52 percent voličov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Volebná noc Petra Pellegriniho (fotografie)

Pellegrini tak má stále šancu vyhrať voľby. Najvyššia, 95-percentná pravdepodobnosť Korčokovho víťazstva by nastala v prípade, ak by sa tieto intervaly neprelínali.

Vyššia účasť praje Pellegrinimu

Tesný výsledok druhého kola predpovedá aj prieskum agentúry Ipsos pre Denník N, podľa ktorého by Korčok získal 50,1 percenta hlasov a Pellegriniho by volilo 49,9 percenta voličov. Rozdiel je tak malý, že sa nedá tvrdiť, že je niektorý z kandidátov vo vedení.

Agentúra robila prieskum od 30. marca do 2. apríla. „Volebný model vychádza z účasti na úrovni 48 percent, čo by znamenalo, že na druhom kole za zúčastní o niečo menej voličov, ako bola účasť v prvom. Predminulú sobotu dosiahla účasť 51,91 percenta,“ spresnil spomínaný denník.

Možné výsledky modelovala agentúra pri nižšej a tiež vyššej účasti vo voľbách. Ako prieskum ukázal, vyššia účasť o niečo viac praje Pellegrinimu. Keby prišlo voliť 54 percent voličov, získal by 51,5 percenta hlasov a Korčok 48,5 percenta.

Analytik z Ipsosu Roman Pudmarčík uviedol, že voľby rozhodnú predovšetkým voliči Štefana Harabina, pričom ak by ich prišla voliť viac ako polovica, mohlo by to výrazne zvýšiť šancu na víťazstvo Pellegriniho.

„V základnom modeli pre druhé kolo, teda pri účasti 48 percent voličov a rozložení hlasov medzi kandidátmi v pomere 50 na 50, deklaruje ochotu ísť k voľbám asi 70 percent voličov Harabina, ktorí sa zúčastnili prvého kola prezidentských volieb. A až 90 percent z týchto voličov hovorí, že svoj hlas dá Pellegrinimu,“ informoval spomínaný denník.

Ku komu sa prikláňajú Maďari?

Korčok pravdepodobe dostane na svoju stranu drvivú väčšinu z tých, ktorí v prvom kole dali hlas Igorovi Matovičovi (hnutie Slovensko).

V druhom kole chce ísť voliť 80 percent z nich a všetci mienia hlasovať za Korčoka, no Matovičových voličov je výrazne menej. Matovič v prvom kole získal necelých 50-tisíc hlasov, Harabin dostal viac ako 260-tisíc.

Predseda Maďarskej aliancie Krisztián Forró získal v prvom kole približne 65-tisíc hlasov. Podľa modelu Ipsosu chce prísť voliť v druhom kole len polovica z jeho voličov, pričom tieto hlasy sa podľa Ipsosu rozdelia v pomere dva ku jednej v prospech Pellegrinho.

„Ak sa ale pozrieme na dáta o všetkých voličoch maďarskej národnosti, situácia je mierne iná. Tu je podpora pre oboch kandidátov prakticky vyrovnaná, Korčok aj Pellegrini by získali okolo 50 percent hlasov,“ priblížil spomínaný denník

U KDH je mierne delenie

Dáta Ipsosu naznačujú aj vysoké odhodlanie voličov opozičných strán, pričom k voľbám chce prísť viac ako 80 percent voličov strany Sloboda a Solidarita (SaS) a Progresívneho Slovenska (PS), viac ako 70 percento voličov hnutia Slovensko a vyše polovica priaznivcov Kresťanskodemokratického hnutia (KDH).

Z vládnych strán sa mobilizujú najviac voliči Smeru (75%), z Hlasu-SD je to tretina voličov a viac ako polovica voličov Slovenskej národnej strany (SNS). Pellegrini má podporu voličov Hlasu, Smeru a SNS a Korčok si získal priazeň PS, SaS a hnutia Slovensko.

U KDH je viditeľné mierne delenie, pričom za Korčoka chce hlasovať 70 percent z tých, ktorí prídu voliť a štvrtina voličov KDH chce podporiť Pellegriniho.

Bleskový prieskum SANEP

Prieskumná agentúra SANEP zase podľa svojich údajov predpovedá víťazstvo Pellegriniho, ktorý by zvíťazil so ziskom 50,7 percenta hlasov. Prieskum bol realizovaný pre televíziu Ta3.

Jeho súpera a občianskeho kandidáta Ivana Korčoka by v boji o prezidentské kreslo podporilo 49,3 percenta voličov. Prieskum bol realizovaný od 30. marca do 3. apríla na vzorke 1 600 respondentov. Výsledky prieskumu vychádzajú z hlasov 47,1 percenta rozhodnutých voličov, ktorí deklarovali, že by sa na voľbách zúčastnili.

Pokiaľ ide o volebný potenciál kandidátov, tak v prípade, ak by Pellegriniho volili nielen rozhodnutí voliči, ale i všetci tí, ktorí nad jeho voľbou uvažujú, získal by 54,1 percenta hlasov. Korčok by v prípade úplnej mobilizácie svojho elektorátu i sympatizantov mohol dosiahnuť volebný zisk 52,9 percenta hlasov.

Focus má u víťaza 50,8 percenta

Prezidentom by sa podľa prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza stal Peter Pellegrini, ktorému by odovzdalo svoj hlas 50,8 percenta opýtaných.

Víťazstvo lídra strany Hlas-SD by však bolo tesné, keďže občiansky kandidát Ivan Korčok by získal 49,2 percenta hlasov. Výsledky prieskumu zverejnili počas utorkového duelu oboch kandidátov na televízii Markíza.

Prieskum robila agentúra Focus od 28. marca do 2. apríla na vzorke 1 015 respondentov formou osobných rozhovorov.

Viac k témam: Kandidát na prezidenta Ivan Korčok (Prezidentské voľby 2024), Kandidát na prezidenta Peter Pellegrini (Prezidentské voľby 2024), Predseda Národnej rady SR (NR SR), Predseda strany Hlas-SD, Prezidentské voľby na Slovensku 2024
Zdroj: SITA.sk – Víťazom Pellegrini, ale aj Korčok. Posledné prieskumy pred druhým kolom majú jedno spoločné, predpovedajú tesný výsledok © SITA Všetky práva vyhradené.

3. apríla 2024

Odporúčané články