Budova parlamentu v Keni zhorela, zaútočili na ňu tisíce ľudí protestujúcich proti daňovému zákonu (video)

528292_kena 676x451.jpg

25.6.2024 (SITA.sk) – Časť budovy kenského parlamentu v hlavnom meste Nairobi v utorok zhorela, keď na ňu zaútočili tisíce ľudí protestujúcich proti novému daňovému zákonu a poslanci utiekli.

Nepokoje vypukli aj na iných miestach

Žurnalisti pred komplexom budov parlamentu videli najmenej tri mŕtve telá, keď polícia spustila streľbu. Zdravotníci informovali o iných piatich zabitých ľuďoch. Nepokoje vypukli aj v iných mestách krajiny.

Protestujúci žiadali, aby zákonodarcovia hlasovali proti návrhu zákona, ktorý má zaviesť nové dane. Mládež, ktorá v prezidentských voľbách hlasovala za Williama Ruta, pretože sľuboval zmiernenie ekonomických ťažkostí, vyšla do ulíc, aby vyjadrila nesúhlas s bolestivými reformami.

Desiatky zranených

Najmenej päť ľudí bolo zastrelených, keď pomáhali zraneným, uviedlo vo vyhlásení Kenské združenie zdravotníkov. Podľa vyhlásenia zranenia utrpelo najmenej 30 ľudí, pričom najmenej 13 z nich zranila ostrá munícia.

Prezident Ruto v utorok nebol v Nairobi. Predpokladalo sa, že nový daňový zákon podpíše tento týždeň.

Kenské národné zhromaždenie katolíckych biskupov vyzvalo políciu, aby na protestujúcich neútočila.

Viac k témam: Dane, kenský parlament, kenský prezident, Nový zákon
Zdroj: SITA.sk – Budova parlamentu v Keni zhorela, zaútočili na ňu tisíce ľudí protestujúcich proti daňovému zákonu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

25. júna 2024

Odporúčané články