Bývalý obhajca Mikuláša Černáka dostal sedem rokov

Nové tresty v korupčnom prípade Daniela M. a spoločníkov.
BANSKÁ BYSTRICA 22. februára (WebNoviny.sk) – Na trest sedem rokov väzenia a peňažný trest 500-tisíc korún (16,6 tis. eur) odsúdil dnes samosudca Špeciálneho súdu v Banskej Bystrici advokáta Daniela M., obžalovaného za korupciu pri žiadostiach o prepustenie z väzby a výkonu trestu. Ďalším trom obžalovaným sudca vymeral po osemnásť mesiacov nepodmienečne. Ide už o druhý rozsudok v tejto veci a nie je právoplatný, pretože prokurátor i obžalovaní využili právo vyjadriť sa v zákonnej lehote. Daniel M. je bývalý obhajca údajného bossa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka.

Prvý rozsudok vo veci padol 22. októbra 2008. Podľa neho sa advokát v októbri 2004 dohodol so sudcom Krajského súdu v Banskej Bystrici Miroslavom M., že za úplatok, o ktorý sa rozdelia, sudca prepustí z väzby obvinených Slavomíra S. a Petra Sch. Advokát so sudcom, ktorý v novembri 2005 zomrel na infarkt, mal vybaviť prepustenie z väzby aj pre trojicu obvinených z Liptova. Advokát od obvinených žiadal od 3 319 eur do 13 278 eur. Za korupciu odsúdili Daniela M. na osem rokov odňatia slobody a peňažný trest 500-tisíc korún (16,6 tis. eur). Po dva roky tiež nepodmienečne dostali aj traja spoluobžalovaní, ktorí úplatky dávali. Obžalovaní korupciu popreli a odvolali sa. Najvyšší súd v decembri 2010 ich odvolanie zamietol a prvostupňový verdikt potvrdil. Daniela M. vzal hneď do výkonu trestu.

Obžalovaní však využili možnosť na mimoriadny opravný prostriedok a podali dovolanie. Najvyšší súd im vyhovel, Daniela M. prepustil z výkonu trestu a prípad vrátil na doplnenie dokazovania. V rámci nového procesu sa súd však zaoberal aj ďalšou obžalobou na Daniela M. za korupciu. Prokurátor mu kladie za vinu, že od Ladislava Šarköziho staršieho vo februári 2005 zobral úplatok 70-tisíc korún (2 323 eur). Za to s kamarátom sudcom mal Daniel M. vybaviť podmienečné prepustenie z výkonu trestu Ladislava Šarköziho mladšieho, čo sa aj stalo.

Nový rozsudok vo veci tak pre Daniela M. obsahoval korupciu podľa pôvodnej i novej obžaloby. U trojice spoluobžalovaných ostali skutky pôvodné. Vzhľadom na odstup času od skutku v roku 2004, v novom rozsudku súd uložil pre Róberta Sch. z Brezna a manželov Danušu a Hilmiho B. z Beňadikovej v okrese Liptovský Mikuláš o štvrtinu nižšie tresty. To znamená, že pôvodné dvojročné nepodmienečné tresty odňatia slobody znížil na osemnásť mesiacov.

U obžalovaného advokáta Daniela M. zníženie trestu o štvrtinu neprichádzalo do úvahy vzhľadom na prípad Ladislava Šarköziho. Sudca u advokáta ponechal i pôvodný peňažný trest päťstotisíc korún (16,6 tis. eur). Vyhlásenie najnovšieho rozsudku sa uskutočnilo bez obžalovaných. Daniel M. má pozastavený výkon obhajoby. Stíhajú ho aj v prípade vraždy Mariána Karcela, svedka z kauzy údajného bossa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. februára 2016

Odporúčané články