Carlsen je tretíkrát majstrom sveta v šachu, v tajbrejkoch ani raz nezaváhal

394705_magnus carlsen fabiano caruana 1 676x414.jpg

LONDÝN 28. novembra (WebNoviny.sk) – Magnus Carlsen sa stal v Londýne celkovo tretíkrát majstrom sveta v šachu.

Dvadsaťsedemročný Nór obhájil titul v súboji s americkým vyzývateľom Fabianom Caruanom, keď sa v rozhodujúcich tajbrejkoch v rapid šachu zrodilo jasné víťazstvo už trojnásobného svetového šampióna 3:0.

Dva dni pred oslavou 28. narodenín si Carlsen doprial predčasný darček. Svetovým šampiónom je aj naďalej a nepretržite od roku 2013. Navyše si poistil pozíciu lídra v rebríčku Medzinárodnej šachovej federácie (FIDE).

Caruana bol v tajbrejkoch mierny favorit

Po klasických dvanástich zápasoch bol vyrovnaný stav 6:6, keď všetkých 12 partií sa skončilo remízou. To sa stalo historicky prvý raz v 132-ročnej existencii šachových šampionátov. Počas rozhodujúceho štvrtkového dňa nasledovali záverečné tajbrejky formou štyroch hier v tzv. rapid šachu po 25 minút. Každý ťah mal pre oboch súperov znamenať prírastok 10 sekúnd.

Hoci bol Caruana miernym favoritom v zrýchlených tajbrejkoch, úradujúci majster sveta ukázal v hre nervov pokojnejšie zmýšľanie, čo bolo kľúčovým pre jeho víťazstvo. Dvadsaťšesťročný rodák z Miami urobil chybu v 37. ťahu prvej partie a súper situáciu využil. Zvíťazil po 55 ťahoch s bielymi figúrkami a rovnaký úspech sa mu ešte rýchlejšie podaril aj s čiernymi.

Carlsen získal za triumf 600-tisíc eur

Stačilo mu 28 ťahov na to, aby si vypracoval víťaznú pozíciu, hoci to po v úvode vyzeralo nádejnejšie pre Američana s talianskymi koreňmi. V tretej partii stačila Carlsenovi aj remíza na zaistenie si celkového prvenstva. Po 51 ťahoch opäť s bielymi figúrkami si však Nór poistil zaslúžené víťazstvo, keď bol jeho vyzývateľ pod tlakom prakticky celú hru. Celkovo trvali štvrtkové partie v rapid šachu menej ako tri a pol hodiny.

Magnus Carlsen predtým získal titul v roku 2013 víťazstvom nad Višvanátanom Ánandom a obhájil ho o rok neskôr v Soči úspešnou sériou proti rovnakému súperovi. Teraz sa bude hrdiť titulom šampióna pre roky 2018 až 2020. Londýnsky súboj pod hlavičkou FIDE mal celkovú dotáciu milión eur. Víťaz Carlsen získal 600-tisíc, zdolanému Caruanovi na účet pripíšu suma 400-tisíc eur.

Výsledok série o šachový titul FIDE 2018

Londýn

Magnus Carlsen (Nór.) – Fabiano Caruana (USA) 6:6 po dvanástich partiách
* tajbrejk v rapid šachu: 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Viac k témam: Fabiano Caruana, Magnus Carlsen, Majstrovstvá sveta v šachu
Zdroj: Webnoviny.sk – Carlsen je tretíkrát majstrom sveta v šachu, v tajbrejkoch ani raz nezaváhal © SITA Všetky práva vyhradené.

28. novembra 2018

Odporúčané články