Čas na rozhodnutie o dvoch percentách z daní sa vám kráti

Zamestnanci môžu o darovaní dvoch percent zo svojich daní za minulý rok rozhodnúť do konca apríla. Vlani neziskovky cez asignáciu dane získali takmer 57 miliónov eur.BRATISLAVA 17. apríla (WebNoviny.sk) – Na rozhodnutie, či a komu chcú darovať svoje 2 % z daní z minuloročných príjmov zostávajú zamestnancom posledné týždne. Upozorňuje na to finančná správa s tým, že všetci zamestnanci, ktorým robil ročné zúčtovanie daní zamestnávateľ, sa môžu o venovaní 2 % z daní rozhodnúť do konca apríla.

Do tohto termínu musia na daňovom úrade odovzdať vyhlásenie o poukázaní podielu z dane a potvrdenie o jej zaplatení. V prípade, ak občania odpracovali vlani aspoň 40 hodín dobrovoľníckej práce a priložia o tom potvrdenie, môžu darovať až 3 % z dane.

Neziskovým organizáciám pritom v rámci asignácie dane smerujú každoročne do rozpočtov desiatky miliónov eur. Podľa údajov finančnej správy to bolo v minulom roku bezmála 57 mil. eur, čo znamenalo medziročný nárast o takmer 5 mil. eur.

Päť neziskoviek si pritom na svoje konto pripísalo vyše jeden milión eur. Celkovo sa vlani o podporu z daní uchádzalo vyše 12,4 tis. neziskových organizácií a nadácií, priemer na jednu organizáciu predstavoval 4 588,67 eur. To je o 166 eur viac ako pred rokom.

Ročný prehľad prijímateľov podielov z dane zverejňuje podľa zákona Finančné riaditeľstvo SR. Ich celý prehľad zverejňuje na svojej internetovej stránke.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. apríla 2016

Odporúčané články