Ceny ropy aj zlata v pondelok klesli

Ľahká americká ropa zlacnela o 1,09 USD na 35,70 USD za barel. NEW YORK 5. apríla (WebNoviny.sk) – Ceny ropy v pondelok klesli o viac ako 2 % a severomorská ropa Brent sa ocitla prechodne najnižšie za posledný mesiac. Medzi investormi rastú pochybnosti, či sa exportujúce krajiny dohodnú na obmedzení ťažby s cieľom znížiť prebytky komodity na trhoch. Na dopyt negatívne vplývali aj odhady, že zásoby ropy v USA vzrástli na novú rekordnú úroveň ôsmy týždeň v rade.

Ceny ropy Brent klesli o 98 centov na 37,69 USD za barel. Ľahká americká ropa zlacnela o 1,09 USD na 35,70 USD za barel. Členské štáty Organizácie krajín exportujúcich ropu a ďalší poprední producenti majú tento mesiac v katarskej Dauhe rokovať o zmrazení ťažby. Šance na dohodu sú nízke, keď sa k iniciatíve odmieta pripojiť Saudská Arábia, pokiaľ tak neurobí aj Irán. Rusko zároveň niekoľko týždňov pred konaním schôdzky zvýšilo domácu produkciu ropy na 30-ročné maximum.

Ceny zlata v pondelok klesli, keď silné údaje z americkej ekonomiky podporili dopyt po rizikovejších investíciách. Zamestnávatelia v USA mimo poľnohospodárstva v marci vytvorili 215 tis. pracovných miest, čo prekonalo odhady. Dôveru v najväčšiu svetovú ekonomiku podporil aj šéf bostonskej pobočky Federálneho rezervného systému Eric Rosengren vyhlásením, že centrálna banka by mohla zvýšiť úrokové sadzby skôr, než v súčasnosti očakávajú trhy. Spotová cena zlata bola o 19:01 GMT na úrovni 1 216,10 USD za uncu, čo bolo o 0,5 % menej ako piatková záverečná hodnota. Júnové dodávky zlata na newyorskej komoditnej burze zlacneli o 0,3 % na 1 219 USD za uncu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. apríla 2016

Odporúčané články