Česko prijme osemdesiat Sýrčanov, preveria ich tajné služby

Vládna správa o migrácii počíta s tým, že Sýrčania by mali doraziť do štyroch mesiacov, teda do konca októbra. Praha/Bratislava 26. júla (WebNoviny.sk) – V rámci dohody medzi EÚ a Tureckom o výmene utečencov prijme ČR prvých migrantov z tamojších utečeneckých táborov. Vyplýva to z pravidelnej správy o migrácii, ktorú minulý mesiac schválila česká vláda.

„Pripravujeme presídlenie prvých 80 Sýrčanov z Turecka,“ potvrdila pre Lidové noviny Hana Malá, hovorkyňa českého ministerstva vnútra.„Postupujeme dôsledne, predovšetkým v súvislosti s dôkladnými bezpečnostnými previerkami všetkých osôb, ktorých presídlenie sa zvažuje,“ dodala.

Presný termín, kedy by sa sýrski utečenci mali v ČR objaviť, nie je známy. Vládna správa o migrácii počíta s tým, že Sýrčania by mali doraziť do štyroch mesiacov, teda do konca októbra. Všetko však záleží na koordinácii. České úrady ešte len pred dvoma týždňami dostali od vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) zložky migrantov, ktorí o premiestnenie do ČR prejavili záujem.

Podklady celkove 81 ľudí teraz na diaľku preverujú tajné služby. Až potom sa ministerstvo vnútra chystá vyslať priamo do Turecka svojich expertov, dopĺňajú na svojej internetovej stránke Lidové noviny.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

26. júla 2016

Odporúčané články