Chrípka opäť útočí, dbajte na preventívne opatrenia

Chrípka je infekčné ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa šíri z človeka na človeka pri kašľaní, kýchaní a rozprávaní.BANSKÁ BYSTRICA 10. januára (WebNoviny.sk) – Nízke teploty a skutočný začiatok tohtoročnej zimnej sezóny prinášajú so sebou aj zvýšený počet akútnych respiračných ochorení a chrípky.

Hlavne chrípka každoročne spôsobí na Slovensku niekoľko tisíc ťažkých komplikácií. Sú to predovšetkým zápaly pľúc, priedušiek, stredného ucha, ale i neurologické ochorenia, z ktorých mnohé vyžadujú hospitalizáciu. Tieto ochorenia môžu mať trvalé zdravotné následky. Najčastejšie sú na chrípku hospitalizované deti mladšie ako 2 roky a starší ľudia nad 60 rokov.

„Tieto ochorenia by preto ľudia nemali podceňovať a každé chrípkové a chrípke podobné ochorenie by mali vyležať a adekvátne liečiť,“ zdôrazňuje vedúca odboru epidemiológie Mária Avdičová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica.

Chrípka je infekčné ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa šíri z človeka na človeka pri kašľaní, kýchaní a rozprávaní. Človek môže šíriť chrípku ešte predtým, než sa sám cíti byť chorým. Príznakmi ochorenia sú: horúčka viac ako 38°C, bolesť hlavy, svalov a celého tela, bolesť hrdla, suchý kašeľ, nádcha, únava a sťažené dýchanie. Ak ochorenie prepukne, treba ostať doma, oddychovať, piť veľa tekutín, užívať lieky tlmiace príznaky chrípky, vyhýbať sa užívaniu alkoholu a fajčeniu. Ochoreniu možno predísť dôslednou prevenciou.

Celoročne konzumovať stravu bohatú na vitamíny, otužovať sa, pohybovať na čerstvom vzduchu, obliekať sa primerane počasiu. V čase epidémie sa vyhýbať pobytu v nevetraných priestoroch a obmedzovať návštevu spoločenských podujatí. Najlepšou cestou ako sa chrípke vyhnúť, je dať sa zaočkovať.

„Očkovať proti chrípke by sa mali najmä osoby nad 65 rokov, ľudia s ochoreniami srdcovo-cievneho systému, s chronickými ochoreniami dýchacích ciest a metabolickými a imunitnými poruchami. Pre indikované skupiny je vakcína plne hradená zo zdravotného poistenia,“ upozorňuje Mária Avdičová. „Organizmus oslabený chrípkou ľahko podlieha takzvaným sekundárnym infekciám bakteriálneho pôvodu. Patria k nim: zápal pľúc, zápal priedušiek, zápal stredného ucha a centrálneho nervového systému. Komplikácie sa častejšie vyskytujú u veľmi malých detí, u ľudí s chronickými chorobami a u osôb nad 65 rokov,“ dodáva.

Chrípka je závažné, vírusové, vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré prebieha každoročne v epidémiách najmä v zime a na začiatku jari v chladnom počasí, keď narastá riziko podchladenia organizmu a ľudia sa viac zdržujú v uzatvorených priestoroch. Pôvodcom ochorenia je chrípkový vírus, ktorý sa nachádza vo veľkom množstve v sekréte dýchacích ciest a vylučuje sa pri rozprávaní, kašľaní a kýchaní.

Vzhľadom na existenciu veľkého množstva iných respiračných vírusov, ktoré môžu vyvolať ochorenie podobné chrípke, sa samotná chrípka často podceňuje. Na rozdiel od iných respiračných vírusov, vírus chrípky je schopný spôsobiť vysokú chorobnosť v krátkom čase s ťažkým priebehom ochorenia, ktoré môže končiť úmrtím. V mnohých prípadoch sa chrípka neuvádza ako bezprostredná príčina smrti. Často je to skôr bakteriálny zápal pľúc, metabolický rozvrat, zlyhanie srdca a iné závažné zdravotné následky. Iniciátorom týchto ťažkých komplikácii je však chrípka.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

10. januára 2016

Odporúčané články