Cibulková uštedrila súperke ‚kanára‘, pobije sa o titul

Dominika Cibulková si v Katoviciach zahrá o svoj piaty titul z hlavnej profesionálnej úrovne vo dvojhre.KATOVICE 9. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenská tenistka Dominika Cibulková si zahrá o turnajový titul vo dvojhre v poľských Katoviciach. Na halovom turnaji na tvrdom povrchu Katowice Open si Cibulková nasadená ako ôsma v semifinále poradila s nenasadenou Francúzkou Pauline Parmentierovou za 83 minút 7:5, 6:0.

Mečbal premenila tak, že prinútila súperku po jej podaní k chybe. Víťazka využila päť zo siedmich brejkových príležitostí, o svoje podanie prišla jediný raz. Súperkou Cibulkovej (53. v rebríčku WTA) v nedeľňajšom finále od 16.00 h SELČ bude Talianka Camila Giorgiová (bilancia 0:2). Turnajová päťka Giorgiová vyradila trojku „pavúka“ Lotyšku Jelenu Ostapenkovú 6:4, 6:3. Cibulková má proti bývalej členke Top 40 Parmentierovej zápasové skóre už 4:1, pričom jedinú prehru inkasovala už v sezóne 2007.

V Katoviciach môže opäť vyhrať Slovenka

Dvadsaťšesťročná Cibulková zabojuje o svoj piaty titul z hlavnej profesionálnej úrovne vo dvojhre. Dosiaľ sa s trofejou v rukách tešila v Moskve 2011, Carlsbade 2012, Stanforde 2013 a Acapulcu 2014. V mexickom letovisku Acapulco bola vo finále aj v tomto roku, ale tesne v ňom nestačila na Američanku Sloane Stephensovú. Celkovo to bude od roku 2008 trináste finále zverenkyne edcupového kapitána Mateja Liptáka na okruhu WTA.

Turnaj v Katoviciach môže mať po roku opäť slovenskú víťazku. Vlani sa miestnou šampiónkou stala Karolína Schmiedlová, ktorá v tomto roku skončila už v 1. kole práve na rakete Parmentierovej (výprask 2:6, 0:6). Cibulková má v Katoviciach už istotu prémie 21 400 USD (pred zdanením) a 180 bodov do rebríčka. Už teraz má ako finalistka istotu, že sa posunie zo súčasného 53. na 41. miesto vo svetovom počítačovom poradí. V prípade zisku titulu sa dostane až do štvrtej desiatky.

Druhý set bol v réžii Cibulkovej

Cibulková po brejku v šiestom geme viedla 4:2 a vzápätí potvrdila na 5:2. Jej údery mali dostatočnú dĺžku a poslúchalo ju aj podanie. Zdalo sa, že prvý set bude jej hladká korisť, ale zdanie tentoraz klamalo. Až 113. hráčka renkingu WTA Parmentierová sa pozviechala a aj pár tesných „outov“ z rakety Cibulkovej jej dopomohli k vyrovnaniu na 5:5. Potom sa čoraz sebavedomejšia Francúzska dostala k stavu 40:0 pri Cibulkovej servise, ale slovenská favoritka zabojovala a vďaka piatim víťazným výmenám si udržala podanie – 6:5. Parmentierová bola zrazu pod tlakom a nezvládla ho. Setbal ponúkla Slovenke dvojchybou a tá ho sústredeným útokom z bekhendu aj premenila – za 55 minút 7:5.

V druhom sete sa už kurtom v Katoviciach častejšie niesli víťazné Cibulkovej pokriky a keď Slovenka odvrátil brejkbal a zvýšila na 3:0, bolo predčasne rozhodnuté. Na 5:0 zvýšila pri svojom podaní, keď jej čoraz frustrovanejšia súperka vyhodila „víťazný“ forhend do odkrytej časti dvorca. Potom podávala Parmentierová, ale už nemala síl ani trpezlivosť čo len na zisk gemu. Cibulková premenila prvý mečbal za stavu 40:15.

Výsledky semfiinále dvojhry na turnaji WTA International Katowice Open v poľských Katoviciach (dotácia 250 000 USD, tvrdý povrch PlayFlex by PlayIt v hale):

Dominika Cibulková (SR-8) – Pauline Parmentierová (Fr.) 7:5, 6:0 za 83 minút

Camila Giorgiová (Tal.-5) – Jelena Ostapenková (Lot.-3) 6:4, 6:3

Dominika Cibulková vo finále dvojhry na okruhu WTA a Grand Slamu (13):

víťazstvá (4): Acapulco 2014, Stanford 2013, Carlsbad 2012, Moskva 2011

finálová účasť (4+9): Katovice 2016, Acapulco 2016, Australian Open /Melbourne/ 2014, Kuala Lumpur 2014, Sydney 2013, Barcelona 2012, Linz 2011, Montréal 2008, Amelia Island 2008

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.