Cieľom Smeru-SD je, aby Lajčák zostal ministrom a Slovensko odmietlo pakt o migrácii

388576_img_0819 676x451.jpg

BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) – Vládna strana Smer-SD chce, aby sa Slovensko nespochybniteľným spôsobom v žiadnom prípade nedotklo a neprihlásilo k migračnému paktu.

Rovnako je strategickým záujmom Smeru-SD, aby šéf diplomacie Miroslav Lajčák (Smer-SD) zostal ministrom aj naďalej. Uviedol to na štvrtkovej tlačovej besede predseda Smeru-SD Robert Fico po tom, ako Národná rada SR prijala uznesenie, ktorým vyzýva vládu, aby zaujala nesúhlasné stanovisko ku Globálnemu paktu OSN o migrácii.

Európa má s migráciou iné skúsenosti

„Mňa vôbec nezaujímajú technické detaily, ale sú tu fakty, ktoré sa nedajú opomenúť. Za uznesenie hlasovala ústavná väčšina. To naznačuje, že v otázke migrácie na Slovensku existuje široký politický konsenzus. V prípade strany Smer-SD všetci prítomní poslanci hlasovali za prijatie uznesenia, ktoré odmieta Globálny pakt. Podľa mňa je tento dokument nebezpečný, lebo nerobí rozdiel medzi legálnou a nelegálnou migráciou a hovorí o migrácii ako o dobrej veci. Je vraj inovatívna, prináša prosperitu, zabezpečuje udržateľný rozvoj,“ povedal Fico s tým, že Európa má iné skúsenosti.

Zároveň dodal, že Globálny rámec je v príkrom rozpore s migračnou politikou SR aj EÚ. Podľa neho je to nezáväzný právny dokument, ale má silný politický rámec.

Podľa Fica NR SR nemôže rozhodovať o tom, či niekto môže niekam cestovať. „Môj osobný názor je, že do Marakéša by nemal ísť nikto,“ dodal a podotkol, že akákoľvek účasť by nás mohla radiť ku krajinám, ktoré s rámcom súhlasia.

Rozumné riešenie

„Verím, že vláda nájde technické riešenie, ktoré bude aj v súlade s mandátom NR SR. Želám si, aby sa našlo riešenie, že nikto nebude uvažovať o zmene na pozícii ministra zahraničných vecí,“ vyhlásil Fico s tým, že či niekto pôjde do Marakéša, do toho zasahovať nebude.

„Musíme nájsť rozumné riešenie. Ak absolútna väčšina politickej scény hovorí, že toto je škodlivé pre túto krajinu, nemôžu nad tým stáť osobné dôvody,“ povedal. Zároveň dodal, že chápe osobný postoj ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ktorý bol pri tvorbe paktu podstatne bližšie. „Ale zas nebol tak blízko pri migrácii, ako sme boli my,“ uviedol Fico.

Na margo výzvy predsedu NR SR Andreja Danka (SNS), podľa ktorého by mal Fico zjednať nápravu vo vyjadreniach Lajčáka predseda Smeru uviedol, že rešpektuje právo každého politika, aby prednášal svoje postoje. „Pre mňa je ale dôležité, aby fungovala vládna koalícia, a tá funguje. Je veľmi stabilná,“ dodal.

Nesúhlas s paktom o migrácii

Národná rada SR žiada vládu, aby zaujala nesúhlasné stanovisko ku Globálnemu paktu o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii v podobe konečného návrhu z 11. júla 2018 a aby vykonala príslušné opatrenia spojené so stiahnutím Slovenskej republiky z procesu prijímania Globálneho paktu a jeho neprijatím na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa uskutoční v Maroku 10. a 11. decembra.

Vyplýva to zo spoločného uznesenia Slovenskej národnej strany (SNS) a Smeru-SD, za ktoré hlasovalo 90 zákonodarcov. V prijatom uznesení Národná rada Slovenskej republiky konštatuje, že Globálny pakt o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii v podobe konečného návrhu z 11. júla je dokumentom, ktorý nie je v súlade s aktuálnou bezpečnostnou a migračnou politikou SR. V prijatom uznesení sa píše, že Slovenská republika je plne suverénna v definovaní vlastnej národnej migračnej politiky.

Viac k témam: Andrej Danko, Béla Bugár, Miroslav Lajčák, pakt o migrácii OSN, Robert Fico, Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk – Cieľom Smeru-SD je, aby Lajčák zostal ministrom a Slovensko odmietlo pakt o migrácii © SITA Všetky práva vyhradené.

29. novembra 2018

Odporúčané články