Čistky robia aj v tureckom školstve, o funkcie prišli dekani

Turecké ministerstvo školstva dalo výpoveď 15.200 zamestnancov za údajné väzby na skupinu, ktorá podľa vlády stála za pokusom o prevrat.Istanbul 19. júla (WebNoviny.sk) – Turecký úrad pre vysoké školstvo zbavil v utorok funkcie 1577 univerzitných dekanov za údajnú účasť na neúspešnom prevrate, informovala agentúra AP. Z celkového počtu týchto dekanov 1176 pracovalo na verejných vysokých školách, 401 v súkromných inštitúciách.

POKUS O ŠTÁTNY PREVRAT V TURECKU

AP ešte predtým uviedla, že turecké ministerstvo školstva dalo výpoveď 15.200 zamestnancov za údajné väzby na skupinu, ktorá podľa vlády stála za pokusom o prevrat. Ministerstvo školstva informovalo, že išlo o zamestnancov v mestských aj vidieckych zariadeniach a že úrady spustili proti nim vyšetrovanie.

Obrazom: Frakcia armády sa v Turecku pokúsila o štátny prevrat

Zo zamestnania prepustili aj 257 ľudí, ktorí pracovali na úrade predsedu vlády – takisto pre podozrenie z účasti na prevrate. Turecká vláda označila za jedného z hlavných organizátorov neúspešného prevratu tureckého moslimského duchovného Fehtullaha Gülena a žiada o jeho vydanie z USA, kde žije v exile.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. júla 2016

Odporúčané články