Clintonová oficiálne prijala nomináciu na prezidentku USA

Bývalú prvú dámu Spojených štátov a súčasnú kandidátku na hlavu štátu predstavila jej dcéra Chelsea Clintonová.

Filadelfia 29. júla (WebNoviny.sk) – Bývalá ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová vo štvrtok večer oficiálne prijala nomináciu americkej Demokratickej strany na prezidentku Spojených štátov. Prezidentské voľby sa v USA budú konať 8. novembra. Informovala o tom dnes spravodajská televízia CNN.

Clintonová (68) sa tak stala vôbec prvou ženou v histórii Spojených štátov, ktorá získala a prijala prezidentskú kandidatúru jednej z dvoch hlavných strán. Nomináciou prijala „s pokorou, odhodlaním a bezhraničnou dôverou v americký sľub„. Spojené štáty podľa nej zažili míľnik tým, že nominovali ženu na prezidentku. „Som šťastná, že nastal tento deň,“ povedala.

Odporúčame:

Nevlastný moslimský brat Baracka Obamu dá svoj hlas Trumpovi

Začal sa nominačný zjazd demokratov, zatienila ho aféra

Trump si v prieskume polepšil, dýcha na chrbát Clintonovej

Nebude stavať múr, ani zakazovať náboženstvá

Bývalú prvú dámu Spojených štátov a súčasnú kandidátku na hlavu štátu predstavila jej dcéra Chelsea Clintonová (36). Svoju matku označila za svoju hrdinku a vzor. „Amerika je opäť v okamihu zúčtovania,“ povedala v úvode svojho akceptačného prejavu, ktorý bol vyvrcholením posledného dňa nominačného zjazdu demokratov. „Každá generácia Američanov sa spojila, aby bola naša krajina slobodnejšia, spravodlivejšia a silnejšia,“ konštatovala. „Nikto z nás to nedokáže sám. Pretože spolu sme silnejší.“

Realitný magnát Donald Trump chce podľa jej slov oddeliť Američanov od sveta ako aj od seba navzájom. „Chce, aby sme sa báli budúcnosti a báli sa jeden druhého,“ dodala Clintonová v prejave, ktorého veľká časť bola postavená na kritike svojho súpera a reakciách na jeho minulotýždňový akceptačný prejav na nominačnom zjazde republikánov.
Jediné čoho sa máme báť, je strach sám a my sa nebojíme,“ pokračovala Clintonová odkazujúc pritom na rétoriku vyzývateľa Trumpa. „Nebudeme stavať múr, ani zakazovať náboženstvá. Namiesto neho vybudujeme ekonomiku, v ktorej tí, ktorí túžia po dobre platenej práci, ju nájdu,“ pokračovala a znova narážala na Trumpove plány postaviť na hraniciach s Mexikom múr.

Bude prezidentkou všetkých

Spojené štáty podľa nej čelia „odhodlaným nepriateľom, ktorých treba poraziť„. Ľudia si prajú „pevné vedenie„, dodala. „Ako prezidentky Spojených štátov bude mojou hlavnou úlohou v prvom rade vytvoriť príležitosti a viac kvalitných pracovných miest s rastúcou mzdou priamo tu v Spojených štátoch. Od môjho prvého po posledný deň v úrade.“ Doplnila, že bude prezidentkou všetkých „demokratov, republikánov i nezávislých„.

Clintonovej prejav opakovane prerušovali ovácie a skandovanie publika, v závere sa v hale spustilo 110.000 balónov modrej, červenej a bielej farby.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. júla 2016

Odporúčané články