Cosby nemôže žalovať Constand za spoluprácu s vyšetrovateľmi

Známy komik čelí žalobe pre údajné sexuálne zneužitie Andrey Constand. Spoluprácou na prípade 43-ročná Kanaďanka podľa neho porušila mimosúdnu dohodu.

BRATISLAVA 19. júla (WebNoviny.sk) – Americký federálny sudca Eduardo Robreno rozhodol, že herec Bill Cosby nemôže žalovať Andreu Constand za spoluprácu s vyšetrovateľmi na prípade údajného sexuálneho napadnutia, ktorého sa na 43-ročnej Kanaďanke mal dopustiť v roku 2004.

Podľa 78-ročného rodáka z Pennsylvanie bývalá zamestnankyňa Temple University spoluprácou na prípade porušila mimosúdnu dohodu z roku 2006. Robreno však rozhodol, že Cosby môže na Constand podať žalobu za jej vyjadrenia na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter a rozhovor pre bulvárny denník Toronto Sun.

Cosbymu hrozí desaťročný trest

Constand tvrdí, že jej predstaviteľ Cliffa Huxtabla zo sitkomu Show Billa Cosbyho (1984 – 1992) v januári 2004 u seba doma hodil do pitia sedatíva a následne ju sexuálne zneužil. Komik potom v roku 2005 pod prísahou vypovedal, že si v minulosti zadovážil sedatíva s úmyslom podať ich ženám, s ktorými si chcel užiť sex. Jednou z podmienok výpovede však malo byť, že prokuratúra nebude Cosbyho v tejto kauze stíhať.

Prokuratúra však vlani prípad znovu otvorila po tom, ako informácie o spomínanej výpovedi prenikli v júli na verejnosť. Cosbyho formálne obžalovali koncom decembra a následne ho prepustili na kauciu milión dolárov. Začiatkom januára Cosby požiadal o zrušenie obžaloby, pričom jeho právna zástupkyňa Monique Pressley uviedla, že ňou prokuratúra porušila podmienky spomínanej výpovede. Súd však žiadosť zamietol. Cosby sa voči verdiktu odvolal a zároveň Constand zažaloval za porušenie mimosúdnej dohody. Hercovi v prípade uznania viny hrozí až desaťročný trest odňatia slobody.

Čelí aj civilným žalobám

Sudca Robreno okrem toho rozhodol, že Cosby môže podať žalobu na právne zástupkyne Constand Dolores Troiani a Bebe Kivitz za ich otvorený list týkajúci sa prípadu, ktorý zverejnil denník The Philadelphia Inquirer. Taktiež môže zažalovať vydavateľa denníka National Enquirer za články, ktoré noviny o prípade napísali.

Známeho rodáka z Philadelphie obvinilo zo sexuálneho obťažovania celkovo viac ako 50 žien, pričom v súčasnosti čelí aj ďalším civilným žalobám vrátane žaloby za urážku na cti, ktorú na neho spoločne podalo sedem žien. Dôvodom bolo verejné označenie ich tvrdení o zneužití Cosbym za absurdné a nepravdivé. Komik na ne potom v decembri podal protižalobu, pričom ich taktiež obvinil z urážky na cti.

William Henry Cosby Jr. účinkoval okrem spomínaného sitkomu Show Billa Cosbyho aj v seriáli I Spy (1965 – 1968), v prvých dvoch sezónach projektu The Electric Company (1971 – 1977), v Cosbyho prípadoch (1994 – 1995), sitkome Cosby (1996 – 2000) či v snímke Otec je duch (1990).

Venuje sa aj hudbe, na konte má albumy ako napríklad Silver Throat: Bill Cosby Sings (1967), At Last Bill Cosby Really Sings (1974) či Bill CosbyPresents The Cosnarati: State Of Emergency (2009).

Informácie pochádzajú z agentúry Reuters, webovej stránky www.people.com a archívu agentúry SITA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. júla 2016

Odporúčané články