Cruz jasne zvíťazil v Colorade, Sanders získal Wyoming

Bernie Sanders síce zvíťazil v sobotných volebných zhromaždeniach Demokratickej strany v americkom štáte Wyoming, avšak na počet získaných delegátov iba remizoval s rivalkou Hillary Clintonovou.Colorado Springs 10. apríla (WebNoviny.sk) – Niekoľkodňový proces výberu kandidáta republikánov na post amerického prezidenta za štát Colorado vyvrcholil v sobotu. Zvíťazil Ted Cruz a počas posledného dňa si zaistil 13 delegátov, informovali americké médiá. Cruz v priebehu týždňa získal všetkých 21 delegátov na zhromaždeniach konaných v siedmych dištriktoch štátu Colorado. Spolu s 13 delegátmi získanými v sobotu má na konte z Colorada 34 delegátov.

Jeho hlavný súper a líder republikánskych primárok Donald Trump získal v Colorade iba sedem delegátov. V celkovom súčte má podľa agentúry AP zatiaľ 743 delegátov, Cruz 545 a John Kasich 143. Marco Rubio, ktorý už pozastavil svoju kampaň, má 171 delegátov. Na získanie straníckej nominácie do prezidentských volieb treba 1237 delegátov.


Sanders len remizoval

Bernie Sanders síce zvíťazil v sobotných volebných zhromaždeniach Demokratickej strany v americkom štáte Wyoming, avšak na počet získaných delegátov iba remizoval s rivalkou Hillary Clintonovou. Vo Wyomingu sa hralo len o 14 delegátov (plus štyroch superdelegátov), čo je najmenej zo všetkých 50 amerických štátov. Demokrati v primárkach a volebných zhromaždeniach prideľujú delegátov podľa pomerného systému, takže ani porazení kandidáti v jednotlivých štátoch neobídu naprázdno. Sandersovi tak nestačilo ani jasné víťazstvo vo Wyomingu (56 percent), aby stiahol Clintonovej náskok v celkovom súčte o čo i len jedného delegáta. Obaja tu získali po sedem delegátov.

Clintonová má teraz na konte 1287 delegátov, kým Sanders 1037. Ak sa počítajú aj superdelegáti – teda predstavitelia strany, ktorí môžu podporiť kohokoľvek – Clintonová má ešte väčší náskok: 1756 oproti Sandersovým 1068. Na nomináciu do prezidentských volieb treba u demokratov získať najmenej 2383 hlasov delegátov a superdelegátov. Sanders oznámil svoje sobotňajšie víťazstvo vo Wyomingu na predvolebnom mítingu v newyorskom Queense. „Spravodajský blok: Práve sme vyhrali vo Wyomingu,“ vyhlásil pred svojimi priaznivcami.

Wyoming je domínium republikánov

Vermontský senátor, ktorý označuje sám seba za demokratického socialistu, bol favoritom hlasovania. Wyoming je štát podobný tým, v akých víťazil aj predtým – vidiecky, západniarsky a prevažne belošský, poznamenali analytici televízie CNN. Aby nič nenechal na náhodu, Sanders usporiadal míting v 30-tisícovom meste Laramie vo Wyomingu ešte v utorok večer, keď vyhral primárky vo Wisconsine. Podľa očakávaní to však bol viac-menej vrchol pozornosti, ktorú demokrati venovali Wyomingu.

Tento riedko osídlený štát, domov bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho, sa považuje za domínium republikánov. Vzhľadom na to i na nízky počet delegátov tu demokrati nevynakladajú príliš veľa energie na kampaň. Pre Sandersa však toto víťazstvo znamená ôsmy triumf v ostatných deviatich primárkach či caucusoch, čo môže pôsobiť ako morálna vzpruha pred dôležitými primárkami v New Yorku plánovanými na 19. apríla. Tam sa bude bojovať až o 247 delegátov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

10. apríla 2016

Odporúčané články