Cyklóna Winston zabila na Fidži 29 ľudí

Cyklóna Winston bola najsilnejšou zaznamenanou búrkou, aká sa vyskytla na Fidži a na celej južnej pologuli. Suva 23. februára (WebNoviny.sk) – Počet obetí mohutnej cyklóny Winston, ktorá cez víkend zasiahla ostrovný štát Fidži, stúpol na 29. Informovala o tom dnes tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na miestne médiá.

Cyklóna Winston bola najsilnejšou zaznamenanou búrkou, aká sa vyskytla na Fidži a na celej južnej pologuli. Hlavný ostrov krajiny Viti Levu a ďalšie menšie okolité ostrovy bičovala v sobotu 20 februára a v nedeľu nadránom.
Búrku sprevádzal vietor s rýchlosťou 325 kilometrov za hodinu a ničil domy, vyvracal stromy a poškodil elektrické vedenie. Búrka spôsobila aj záplavy.

Najničivejšia cyklóna v dejinách Fidži, cyklóna Meli, usmrtila v roku 1979 až 53 ľudí, uviedla mediálna spoločnosť Fiji Broadcasting Corporation. Súostrovie Fidži sa nachádza v južnej časti Tichého oceánu, približne 2900 kilometrov od východného pobrežia Austrálie. Väčšina tamojších 900.000 obyvateľov žije na dvoch hlavných ostrovoch súostrovia – Viti Levu alebo Vanua Levu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. februára 2016

Odporúčané články