Dánsko a Švédsko predĺžia hraničné kontroly až do novembra

V máji Dánsko spolu s Nemeckom, Švédskom a troma ďalšími krajinami, ktoré patria do schengenského priestoru, požiadali Európsku komisiu, aby im povolila predĺženie hraničných kontrol o ďalších šesť mesiacov.ŠTOKHOLM 1. júna (WebNoviny.sk) – Dánsko a Švédsko v stredu oznámili, že predĺžia dočasné kontroly na svojich hraniciach až do novembra, aby mali pod kontrolou tok migrantov.

Dánsko vykonáva od januára náhodné kontroly na 15 hraničných priechodoch s Nemeckom a dánska ministerka pre imigráciu a integráciu Inger Stöjbergová v stredu povedala, že tieto kontroly predĺžia do 12. novembra. „Za súčasnej situácie, keď sme ešte stále nenašli životaschopné riešenie na ochranu vonkajších hraníc Európy, som rada, že máme možnosť predĺžiť hraničné kontroly najmenej do 12. novembra,“ citovala ju tlačová agentúra DPA.

Švédsko vlani zaregistrovalo rekordných 163 000 žiadostí o azyl

Švédsky minister vnútra Anders Ygeman obdobne oznámil, že Štokholm tiež predĺži kontroly do 11. novembra. Švédska vláda zaviedla uvedené opatrenia v novembri so zdôvodnením, že sa Európska únia nedokázala dohodnúť na jednotnej migračnej politike.

„EÚ uznala švédsku potrebu kontroly hraníc, a preto môžeme prijať rozhodnutia na dlhšie obdobie, nielen vždy na mesiac,“ informoval minister vo vysielaní švédskej televízie SVT. Vlani Švédsko zaregistrovalo rekordných 163 000 žiadostí o azyl.

Dáni chcú mensí počet žiadateľov o azyl

Dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen v stredu povedal, že jeho krajina zaregistrovala v máji tohto roka 350 žiadostí o azyl, čo je najnižší mesačný počet od februára 2012.

V prejave v parlamente pred jeho letnou prestávkou Rasmussen uviedol, že dánska vláda je pripravená konať, aby zabezpečila, že počet žiadateľov o azyl zostane na „rozumnej úrovni“, a dodal, že je potrebné znížiť ich počet z vlaňajších 21 000.

V máji Dánsko spolu s Nemeckom, Švédskom a troma ďalšími krajinami, ktoré patria do schengenského priestoru, požiadali Európsku komisiu, aby im povolila predĺženie hraničných kontrol o ďalších šesť mesiacov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. júna 2016

Odporúčané články