Deti utečencov čoskoro nastúpia do škôl v Nitre a okolí

Približne tretinu zo 149 imigrantov, ktorí na Slovensku prišli z Iraku tvoria deti do 15 rokov.NITRA 31. marca (WebNoviny.sk) – Deti kresťanských utečencov z Iraku by mali nastúpiť do škôl a škôlok v Nitre a okolí už v apríli. Ministerstvo školstva v súčasnosti rieši koordináciu začleňovania detí do jednotlivých ročníkov.

Medzi utečencami sú umelci, lekári či programátori

Kľúčová bude dosiahnutá úroveň vzdelania, v niektorých prípadoch ale deti zaradia do ročníkov podľa veku.

„V súlade s platnými všeobecne záväznými právnymi predpismi zaradí riaditeľ základnej školy dieťa po zistení doterajšieho vzdelania, ako aj jeho ovládania štátneho jazyka do príslušného ročníka. V prípade nedostatočného ovládania štátneho jazyka možno dieťa podmienečne zaradiť do príslušného ročníka podľa veku, a to najviac na jeden školský rok,“ informoval agentúru SITA komunikačný odbor rezortu školstva.

Následne riaditeľ školy v prípade potreby zabezpečí dieťaťu pedagogického zamestnanca na doučovanie slovenského jazyka.

Obrazom: Na Slovensko priletelo 149 utečencov z Iraku

Do Nitry a okolia sa v marci presunulo všetkých 149 Iračanov, ktorým bol udelený azyl na Slovensku. Ide o 25 kresťanských rodín z Iraku, ktoré hovoria aramejsky, teda jazykom Ježiša Krista. Keby zostali v Iraku, zabili by ich militanti z Daeš.

Sú medzi nimi umelci, lekári či programátori. Zhruba tretinu zo 149 imigrantov tvoria deti do 15 rokov. Najprv všetci absolvovali dôkladné bezpečnostné previerky a prešli zdravotnými vyšetreniami, v azylovom tábore v Humennom sa dozvedali informácie o živote na Slovensku a chodili na kurzy slovenského jazyka.

Odporúčame:

Obrazom: Na Slovensko priletelo 149 utečencov z Iraku

Obrazom: Prezident Kiska navštívil utečencov v Humennom

Asýrski kresťania z Iraku, ktorí sú v Humennom, dostanú azyl

Utečenci z Iraku už majú azyl, začnú sa učiť slovenčinu

Utečenci z Iraku sa postupne presúvajú do Nitry a okolia

Biskup Judák vyzval veriacich, aby prijali kresťanov z Iraku

Deti irackých kresťanov nastúpia aj do cirkevných škôl a škôlok

Koľko detí nastúpi do škôl a škôlok v Nitre ministerstvo zatiaľ nezverejnilo s odôvodnením, že rezort síce má predbežný zoznam detí podľa veku s návrhom umiestnenia do materskej alebo základnej školy, ich počet ale zatiaľ nie je kompletný, pretože nezahŕňa 15- a 16-ročné deti. Podľa slovenských zákonov trvá povinná školská dochádzka najneskôr do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕši 16. rok života.

V stredu sa na ministerstve školstva konalo pracovné stretnutie s projektovým manažérom presídlenia a integrácie Iračanov v nitrianskom regióne. Ministerstvo mu poskytlo „podkladový materiál obsahujúci hlavne legislatívne a obsahové zabezpečenie výchovy a vzdelávania detí cudzincov v SR“.

Deti irackých kresťanov nastúpia aj do cirkevných škôl a škôlok. „Rokuje sa na odbornej úrovni a robí sa všetko pre to, aby sa v priebehu apríla mohlo začať vzdelávanie týchto detí,“ povedal pre agentúru SITA hovorca Nitrianskeho biskupstva Miroslav Lyko. Spresnil, že v priestoroch, ktoré poskytlo utečencom biskupstvo, býva momentálne šesť irackých rodín.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. marca 2016

Odporúčané články