Donald Trump tvrdí, že by nenamietal proti rozpadu NATO

Trump sa vyjadril, že by mali spojenci buď doplatiť nedoplatky, alebo (z NATO) ‚vypadnúť‘.Washington 3. apríla (WebNoviny.sk) – Americký veľkopodnikateľ Donald Trump, ktorý sa uchádza o nomináciu Republikánskej strany do volieb prezidenta USA, v nedeľu zopakoval, že by nemal námietky proti rozpadu NATO.

V prejave k voličom v meste Wausau v štáte Wisconsin Trump kritizoval spojencov v NATO, že USA im zaručujú bezpečnosť a poskytujú vojenskú ochranu – „a oni nás okrádajú. A viete, čo robíme my? Nič!“. Podľa Trumpa by mali spojenci buď doplatiť nedoplatky, alebo (z NATO) „vypadnúť“. Trump dodal, že „keby sa kvôli tomu NATO rozpadlo, nech!“.

Odporúčame:

Nad Bielym domom sa dymilo, aktivisti fajčili marihuanu

Video: V New Yorku sa preháňal býk, chytili ho pri škole

Trump opäť šokoval, navrhol trestanie žien za interrupciu

Trump v posledných dňoch opakovane vyjadril názor, že aliancia je zastaraná organizácia, ktorá bola vytvorená v čase existencie ZSSR, a ten bol väčší ako dnešné Rusko. „Nehovorím, že Rusko nepredstavuje hrozbu, ale máme aj iné hrozby, napríklad terorizmus, a ním sa NATO nezaoberá. NATO nie je vytvorené na boj s terorizmom a jej členmi nie sú tie krajiny, ktoré treba,“ upozornil Trump.

V nedávnom rozhovore pre noviny Washington Post Trump vyhlásil, že chce prehodnotiť americkú úlohu v rámci Severoatlantickej aliancie, ktorá podľa neho stojí Spojené štáty príliš veľa peňazí. „NATO nás stojí veľa peňazí – i keď hej, chránime prostredníctvom NATO Európu, ale míňame priveľa financií… Rozhodne si to už nemôžeme ďalej dovoliť,“ povedal Trump.

Hoci Trumpove vyhlásenia ohľadom NATO vyvolali už kritiku mnohých politikov i odborníkov, republikánsky uchádzač o nomináciu v nedeľu vo Wausau tvrdil, že analytici, ktorí sa problematike NATO venujú 30 rokov, dospeli k rovnakému záveru ako on.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. apríla 2016

Odporúčané články