DRAGÚNI pozývajú na tancovačku

BRATISLAVA 26. januára (WBN/PR) – Fašiangy predstavujú prechodné obdobie medzi zimou a jarou, obdobie relatívneho pracovného pokoja, v ktorom je podstatne viac času na zábavu a tanec. Toto obdobie charakterizuje akýsi „svet naopak“, v ktorom je všetko dovolené. Uvedenému napomáha časté využívanie rôznorodých masiek a prestrojení. V tradičnom prostredí bolo zvykom zachovávať niektoré princípy, z ktorých (z pohľadu súčasníka) možno nepochybne za veľmi atraktívne považovať napr.: deklarovaný zákaz prác povoľujúci hlavne zábavu a tanec, parodovanie rôznych oficiálnych ceremoniálov, činností či ľudských charakterov, porušovanie spoločenských rozdielov deliacich ľudí na mladých a starých, bohatých a chudobných, nadriadených a podriadených a pod., nadmerné používanie sýtych jedál a alkoholu, pomerne časté uplatnenie erotických motívov i lascívneho humoru ako aj zvýšená aktivita slobodných dievčat s cieľom vydať sa (lebo nevydaté dievky stihol po fašiangoch posmech).

Plesová sezóna je v plnom prúde a fašiang tento rok pomerne krátky, preto neváhajte a využite každú príležitosť, ako si rozprúdiť krv v žilách v tom najlepšom rytme… Dragúni Vás pozývajú dňa 28.1. 2015 o 20h do kc_Dunaj na Fašiangový Tanečný dom.
Pod vedením tanečných majstrov Barbory a Františka Morongových, Simony Dikaszovej a Jakuba Filipka si zatancujete čardáš, friškú, starú polku (z Horných Pršian – okrajová zóna Podpoľania) o sebe a cifrovanie podľa Vojtecha Littvu (z Liptovských Sliačov) a priblížite atmosféru vychýrených tradičných fašiangových zábav (pršianskej obchôdzky s koledou, sliačanskej bursy), na ktoré sa každoročne schádzali obyvatelia obcí zo širokého okolia. Súčasťou Fašiangového Tanečného domu bude okrem zábavy aj prezentácia ďalšieho z prvkov, ktorý má Slovensko od decembra 2015 zapísaný v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Vynikajúci gajdoš Juraj Dufek spolu s Michalom Veselských Vám predstavia gajdy v tradično-netradičnom hudobnom zoskupení Folk and bass.

* * * TANEČNÝ DOM – TANCOVAČKA v CENTRE BRATISLAVY
*** kc DUNAJ, Nám. SNP Bratislava,

28. 1. 2016, 20.00h ***
FAŠIANGOVÝ TANEČNÝ DOM

Tance:
„čardáš a frišká” z Horných Pršian (okrajová zóna Podpoľania),
„osebe” z Liptovských Sliačov (Liptov)

vyučuje: Barbora Morongová a František Morong
Simona Dikaszová, Jakub Filipko

Hrá: ĽH Michala Nogu
Hosť: Folk & bass orchestra (Juraj Dufek, Michal Veselský)

Súčasťou Tanečného domu bude cyklus:
Fidľovačka – alebo ako hrať pod nohy – (hudobný workshop nie len pre muzikantov),
vedie: Juraj Dufek – Téma: Gajdy a gajdošská kultúra na Slovensku,
ktoré sú zapísané v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska (2013) a v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO (2015)

Vstupné: 4€
tel.: +421908 770 410,
mail to: morong@tanecnydom.sk
Najbližší Tanečný dom sa bude konať 25.02.2016.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

26. januára 2016

Odporúčané články