Dvojčatá Sedinovci šíria, čo sa učili od Näslunda

Švédske dvojčatá Daniel a Henrik sú vzorom pre mladých spoluhráčov vo Vancouveri.VANCOUVER 8. januára (WebNoviny.sk) – Keď švédske hokejové dvojčatá Daniel a Henrik Sedinovci na jeseň 2000 vstupovali vo Vancouveri na scénu NHL, ich krajan Markus Näslund bol lídrom a kapitánom Canucks.

„Už toľkokrát sme mu pripomenuli, aký dôležitý pre nás vtedy bol. Nie len preto, že sme s ním mohli o čomkoľvek hovoriť v rodnom jazyku, ale už len sledovať ho nám dávalo veľa. Pre mladých hráčov je veľmi dôležité pozorovať starších v rutinných situáciách, či trénujú, ako tvrdo. Tieto veci sme sa učili od Näslunda, Mattiasa Öhlunda aj Trevora Lindena,“ spomínal pre oficiálny server nhl.com Daniel. Sedinovci mali k Näslundovi blízko aj preto, že všetci pochádzajú z rovnakého mesta – Örnsköldsviku.

Odporúčame:

Video: Gáborík nabil Carterovi, Ovečkin strelil 497. gól

Biznis? Nie tu a teraz. Trpezlivá Florida prekvitá a víťazí

Bývalý kráľ strelcov NHL si zahrá s Gáboríkom u ‚kráľov‘

Zámorské začiatky mali všetci títo traja Švédi podobné. Ako Sedinovcom, tak aj Näslundovi chvíľu trvalo, kým sa v NHL rozkukali a začali uplatňovať svoje prednosti. „Ich výhodou je konzistentnosť. Keď im to ide, nehýria veľmi nadšením, keď to škrípe, nevešajú hlavy. Na takéto výkyvy ani nie je v tejto lige priestor,“ podotkol Linden, teraz prezident hokejových operácií v klube Vancouver Canucks, ktorý so Sedinovcami aj Näslundom roky hrával.

Daniel aj Henrik už majú v zbierke Trofej Arta Rossa pre najproduktívnejšieho hráča ligy – prvý ju získal Henrik v roku 2010, rok po ňom aj brat. Tridsaťpäťročné dvojčatá idú vo Vancouveri v Näslundových šľapajach, obaja ho už dávnejšie prekonali v produktivite. „Každý deň prichádzajú s úsmevmi na tvárach. Danny teraz nemá niekoľko zubov, ale smeje sa, vtipkuje a tvrdo trénuje. Ja by som pravdepodobne mal už po sezóne,“ tvrdí švédsky brankár Jacob Markström a pridáva: „Pravdepodobne ide o najväčších profíkov na ľade aj mimo neho, s akými som mal tú česť. Sledovať ich v akcii je výsada, hrať s nimi v jednom tíme ešte niečo viac.“

Devätnásťročný kanadský nováčik Jared McCann vyrastal na Näslundovi, teraz má lekcie z prvej ruky od Sedinovcov. „Na ľade u nich nebadať frustráciu. Starostlivosť, akú každému preukazujú a rešpekt, aký si v lige vybudovali, tak presne po tomto túžite a snažíte sa napodobniť to, čo robia každý deň.“

Teraz, po vyše pätnástich rokoch, má lepší kanonier zo súrodeneckej dvojice Daniel na muške ďalšie prekonanie významného klubového rekordu. Náskok vedúceho 346-gólového Näslunda sa scvrkol iba na dva presné zásahy. Že ho čoskoro prekoná, je vec viac než istá. Aj to, že mu aj ďalšie gólové situácie pripraví jeho dvorný center Henrik.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. januára 2016

Odporúčané články