Envirorezort pozastavil dovoz rohov nosorožcov z Afriky

Nezákonné obchodovanie s rohmi nosorožcov je jednou z hlavných hrozieb pre ich prežitie.BRATISLAVA 22. mája (WebNoviny.sk) – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) pozastavilo až do odvolania vydávanie povolení na dovoz rohov nosorožcov ako poľovníckej trofeje. Cieľom je zabrániť obchodovaniu s nimi. Ako informoval Odbor komunikácie MŽP, ostatné časti trofejí možno naďalej dovážať.

„Pozastavenie vydávania dovozných povolení na rohy nosorožcov sa nevzťahuje na trofeje, ktoré slovenskí poľovníci v Juhoafrickej republike (JAR) už ulovili a zatiaľ nedoviezli z dôvodu, že ich v JAR spracovávajú preparátori,“ uvádza ministerstvo vo vyhlásení.

Nezákonné obchodovanie s rohmi nosorožcov je jednou z hlavných hrozieb pre ich prežitie. V roku 2007 bolo v JAR nezákonne usmrtených 13 týchto vzácnych zvierat, v roku 2014 to už bolo 1215 exemplárov.

Popri náraste pytliactva z dostupných údajov vyplýva, že v Európskej únii tiež pôsobia zločinecké gangy, ktoré sa snažia získavať rohy nosorožcov rôznymi spôsobmi, ako sú krádeže v múzeách, aukčných domoch, v obchodoch s preparátmi či starožitnosťami alebo ich nelegálnym dovozom do EÚ.

V roku 2012 zadržali slovenskí colníci osem rohov nosorožcov nelegálne dovážaných z Juhoafrickej republiky ľuďmi najímaných na ich lov. Určené boli pre ázijský trh, kde sa využívajú v tradičnom liečiteľstve. Takýto obchod podľa MŽP povzbudzuje dopyt po rohoch a zvyšuje ich cenu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. mája 2016

Odporúčané články