Erdogan chce dostať armádu a tajnú službu pod svoju kontrolu

Obe tieto zložky v súčasnosti spadajú pod kontrolu tureckého premiéra a na to, aby prešli pod dohľad prezidenta, by sa musela zmeniť ústava, k čomu je potrebný aj súhlas opozičných parlamentných strán, uvádzajú turecké médiá. Ankara 29. júla (WebNoviny.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce dosiahnuť, aby armáda i tajná služba MIT spadali pod kontrolu jeho úradu. Erdogan sa údajne takto vyjadril po štvrtkovom zasadnutí najvyššej vojenskej rady (YAŠ), ktorému predsedal premiér Binali Yildirim. S odvolaním sa na zdroj z prostredia tureckého parlamentu o tom dnes informovala agentúra Reuters.

POKUS O ŠTÁTNY PREVRAT V TURECKU

Erdogan podľa slov svojho hovorcu schválil rozhodnutie YAŠ-u ponechať vo funkcii náčelníka generálneho štábu armády Hulusiho Akara, ako aj viacerých ďalších veliteľov námorných a vzdušných síl pričom v rámci najvyššieho velenia ozbrojených síl celkovo spravil len veľmi málo zmien.
„Prezident povedal, že… s opozičnými stranami bude diskutovať o tom, že by previedol generálny štáb a MIT pod kontrolu svojho úradu,“ uviedol zdroj pre Reuters.

Obrazom: Pokus o prevrat v Turecku

Obe tieto zložky v súčasnosti spadajú pod kontrolu tureckého premiéra a na to, aby prešli pod dohľad prezidenta, by sa musela zmeniť ústava, k čomu je potrebný aj súhlas opozičných parlamentných strán, uvádzajú turecké médiá. Avizované opatrenie je vnímané ako súčasť rozsiahlych čistiek, ku ktorým turecká vláda pristúpila po nedávnom neúspešnom pokuse o štátny prevrat.

V reakcii na puč, z ktorého organizovania obviňuje Erdogan moslimského exilového duchovného Fethullaha Gülena, turecké úrady v uplynulých dvoch týždňoch prepustili, zbavili funkcií alebo začali vyšetrovať tisíce ľudí zo štátnych inštitúcií vrátane ministerstiev, armády či polície.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. júla 2016

Odporúčané články