Erdogan obvinil Západ z podpory neúspešného prevratu

Ostrou kritikou na adresu západných krajín nešetrili ani turecké provládne médiá, ktoré z organizácie prevratu obvinili priamo Spojené štáty.

Istanbul 2. augusta (WebNoviny.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil dnes západné štáty z podpory terorizmu a zo schvaľovania pokusu o štátny prevrat, ku ktorému došlo v Turecku 15. júla. Informovala o tom agentúra DPA.

Erdogan na dnešnom stretnutí so zahraničnými investormi v Ankare povedal, že „naši priatelia“ držali palce pučistom a že po zmarenom pokuse o prevrat neposkytli Turecku pomoc. Celý puč bol podľa neho zorganizovaný zo zahraničia.

POKUS O ŠTÁTNY PREVRAT V TURECKU

Ostrou kritikou na adresu západných krajín nešetrili podľa DPA ani turecké provládne médiá, ktoré z organizácie prevratu obvinili priamo Spojené štáty. Dôkazy o účasti USA na prevrate však turecké mediálne zdroje neposkytli.

Jedinou indíciou by mohla byť skutočnosť že turecký duchovný Fethullah Gülen, ktorého Erdogan obviňuje z prípravy prevratu, žije v USA. Turecko žiada o jeho vydanie, avšak USA trvajú na riadnom postupe vrátane oficiálnej žiadosti o Gülenovo vydanie, ktorá musí obsahovať dôkazy o jeho vine, s čím Erdogan nesúhlasí.

Obrazom: Pokus o prevrat v Turecku

Tureckému prezidentovi a jeho stúpencom sa podľa DPA nepáči ani kritika Západu na adresu zásahu proti údajným pučistom, v rámci ktorého boli prepustené desaťtisíce štátnych zamestnancov a viac ako 10.000 ľudí turecké úrady zatkli.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. augusta 2016

Odporúčané články