Erdogan varoval Nemecko pred uznaním genocídy Arménov

Ankara argumentuje tým, že Arméni, Turci a príslušníci ďalších národností boli obeťami občianskej vojny.Istanbul 31. mája (WebNoviny.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval v utorok Nemecko pred formálnym uznaním masakry státisícov Arménov v bývalej Osmanskej ríši počas prvej svetovej vojny za genocídu.

Ak nemecký parlament prijme takéto uznesenie, pôjde o zaťažkávaciu skúšku pre vzťahy medzi Ankarou a Berlínom, vyhlásil v meste Izmir turecký prezident. Erdogan uviedol, že o danej otázke telefonicky hovoril aj s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, informuje agentúra DPA.

Nemecký Spolkový snem (Bundestag) bude o predmetnom uznesení, ktoré podporuje vládna koalícia, ako aj opozičné strany, hlasovať vo štvrtok.

Ak dôjde k schváleniu uznesenia, „prirodzene to poškodí budúce diplomatické, ekonomické, obchodné, politické a vojenské vzťahy medzi oboma krajinami, ktoré sú členmi NATO“, varoval turecký líder.

Väčšina historikov sa zhoduje na tom, že systematické vyvražďovanie Arménov a ich deportácie Osmanskou ríšou, predchodkyňou moderného Turecka, si v rokoch 1915 a 1916 vyžiadali až 1,5 milióna mŕtvych. Ankara však argumentuje tým, že Arméni, Turci a príslušníci ďalších národností boli obeťami občianskej vojny.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. mája 2016

Odporúčané články