Erdogan vyhlásil výnimočný stav a schváli trest smrti

Výnimočný stav v Turecko potrvá tri mesiace. Ide o reakciu na minulotýždňový neúspešný pokus o prevrat.ISTANBUL 21. júla (WebNoviny.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu vyhlásil, že schváli parlamentný návrh na obnovenie trestu smrti, aj keby to ohrozilo snahu Turecka vstúpiť do Európskej únie.

POKUS O ŠTÁTNY PREVRAT V TURECKU

„Svet nie je len Európska únia. Existuje trest smrti v USA, Rusku, Číne a ďalších krajinách? Áno,“ citovala Erdogana agentúra DPA. „Ak parlament prijme takéto rozhodnutie, potom je povinnosťou vládnych orgánov vydláždiť cestu pre obnovenie tohto trestu,“ povedal turecký prezident v Ankare pre televíziu al-Džazíra. Erdogan dodal, že „ľudia vyjadrili túto požiadavku. Vyšli do ulíc a stále opakovali: trest smrti, trest smrti, trest smrti“.

Obrazom: Frakcia armády sa v Turecku pokúsila o štátny prevrat

Erdogan zároveň v krajine vyhlásil výnimočný stav, ktorý potrvá tri mesiace. Ide o reakciu na minulotýždňový neúspešný pokus o prevrat, informovala agentúra AP. Erdogan po schôdzke s ministrami a bezpečnostnými poradcami uviedol, že cieľom opatrenia je chrániť demokraciu v Turecku a nie je zamerané na obmedzenie základných slobôd.

„Cieľom je rýchlo a účinne podniknúť všetky kroky potrebné na odstránenie hrozby voči demokracii, právnemu poriadku a ľudským právam a slobodám… Toto opatrenie nie je v žiadnom prípade proti demokracii, zákonom a slobodám. Naopak, má ich chrániť a posilniť,“ vysvetlil turecký prezident.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. júla 2016

Odporúčané články