Estónsko si pre udalosti v Kerčskom prielive predvolalo ruského veľvyslanca

394642_kerc 676x406.jpg

MOSKVA 28. novembra (WebNoviny.sk) – Estónsko si pre ruské použitie vojenskej sily proti ukrajinským námorníkom a lodiam v Kerčskom prielive predvolalo ruského veľvyslanca v Tallinne.

Estónske ministerstvo zahraničia informovalo, že Aleksandrovi Petrovovi povedali, že Rusko musí okamžite vrátiť zadržané plavidlá a prepustiť ich posádky. Rusko musí podľa medzinárodného práva zabezpečiť, aby lode z akejkoľvek krajiny mohli prejsť cez prieliv bez obmedzení, uviedlo tiež v stredu ministerstvo.

Estónsko, bývalá sovietska republika, na situáciu, ktorá sa odohrala pri anektovanom Krymskom polostrove, reagovala ostro. Prezidentka Kersti Kaljulaid sa v utorok vyjadrila, že útok predstavuje „vojnu v Európe„.

Po ruskom zabratí Krymu od Ukrajiny sa Estónsko, rovnako ako Litva a Lotyšsko, obávajú, že by spolu s ostatnými bývalými sovietskymi štátmi mohli čeliť podobnej situácii, pripomína agentúra AP.

Viac k témam: konflikt v Kerčskom prielive (Ukrajina – Rusko), Krym, ruský veľvyslanec
Zdroj: Webnoviny.sk – Estónsko si pre udalosti v Kerčskom prielive predvolalo ruského veľvyslanca © SITA Všetky práva vyhradené.

28. novembra 2018

Odporúčané články