Europol zaznamenal v EÚ rekordný počet teroristických útokov

Útoky sa uskutočnili alebo sa o ne pokúsili v šiestich členských krajinách Európskej únie: Dánsku, Francúzsku, Grécku, Španielsku, Taliansku a Veľkej Británii.BERLÍN 21. júla (WebNoviny.sk) – Rekordný počet teroristických útokov bol vlani plánovaný, zmarený alebo uskutočnený v krajinách Európskej únie, uviedol v novej správe Europol.

TERORISTICKÝ ÚTOK V NICE

V roku 2015 sa podľa nej uskutočnilo 211 takýchto útokov, čo je najviac od začiatku vedenia záznamov v roku 2006. Najviac z nich – 103 – sa odohralo vo Veľkej Británii, väčšina z nich v Severnom Írsku.Hneď za Britániou nasledovalo so 72 uskutočnenými útokmi Francúzsko a s 27 útokmi Španielsko, informovala stanica BBC.

Obrazom: Teroristický útok v Nice

Europol v Správe o teroristickej situácii v EÚ a jej trendoch uvádza, že najviac útokov v EÚ spojil s džihádistami.
Útoky sa uskutočnili alebo sa o ne pokúsili v šiestich členských krajinách EÚ: Dánsku, Francúzsku, Grécku, Španielsku, Taliansku a Veľkej Británii.

Na základe obvinení z teroristického džihádu zatkli 687 ľudí a 94 percent z nich bolo uznaných za vinných.
Pri teroristických útokoch v EÚ v roku 2015 zahynulo 151 ľudí a vyše 360 bolo zranených. Europol upozornil na dva znepokojivé trendy: po prvé významný počet zahraničných teroristických bojovníkov vracajúcich sa domov a po druhé značný nárast xenofóbnych, rasistických a antisemitských nálad v EÚ, ktoré vyúsťujú do činov pravicového extrémizmu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. júla 2016

Odporúčané články