Európska komisia zverejnila balíček na podporu farmárov

Cieľom balíka je krátkodobé riešenie situácie na trhoch. Pre 28 krajín poputuje suma v celkovej výške 500 miliónov eur.BRATISLAVA 18. júla (WebNoviny.sk) – Európska komisia (EK) v pondelok na Rade ministrov poľnohospodárstva a rybárstva Európskej únie predstavila balíček na podporu farmárov pri riešení krízovej situácie sektora živočíšnej výroby – chovu hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec a kôz.

Cieľom balíka je podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR krátkodobé riešenie situácie na trhoch. Pre 28 krajín poputuje suma v celkovej výške 500 miliónov eur.

„Pomoc sektoru živočíšnej výroby vo výške 350 miliónov eur je v súčasnej kritickej situácii v Európe nevyhnutná. Vítam preto balíček Európskej komisie i flexibilitu, ktorá umožní jednotlivým členským štátom stanoviť pomoc svojim farmárom podľa vlastných potrieb,“ povedala ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.

Presné podmienky čerpania budú rozpracované na úrovni expertných skupín najneskôr do polovice septembra. Ďalších 150 miliónov eur poskytne Európska komisia na dobrovoľné zníženie produkcie a chovov do konca tohto roku prostredníctvom organizácií výrobcov. Detaily tohto opatrenia predstaví Európska komisia v nasledujúcich týždňoch.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. júla 2016

Odporúčané články