Európu trápi 5000 známych organizovaných zločineckých skupín, ich počet narástol

AMSTERDAM 11. marca (WebNoviny.sk) – V Európe je aktívnych až približne 5000 skupín páchajúcich organizovaný zločin, pričom viac než tretinu z nich tvoria gangy zapletené do ilegálneho obchodovania s drogami. Vo svojej dnes zverejnenej obsiahlej správe to uvádza Európsky policajný úrad (Europol).

Obchodovanie s narkotikami ročne generuje zisk 24 miliárd eur. Zločinecké skupiny sa angažujú aj vo falšovaní peňazí, pašovaní migrantov, obchodovaní so zbraňami a rozličných formách kybernetickej trestnej činnosti vrátane pohlavného zneužívania maloletých a bankových podvodov, tvrdí Europol.

V roku 2013, keď Europol naposledy vydal podobnú správu, pôsobilo v rámci 28-člennej EÚ medzinárodne 3600 zločineckých skupín. Podľa riaditeľa Europolu Roba Wainwrighta je možné tento nárast pripísať „zlepšenému obrazu tajných služieb“ a objaveniu sa menších skupín, ktoré operujú výlučne na internete.

„Príchod online obchodovania s ilegálnym tovarom a službami zrejme vyústi do výrazného posunu na kriminálnom trhu, pričom pre policajné úrady prinesie tento vývoj nové výzvy,“ uviedol šéf Europolu v správe.

Viac k témam: Europol, krimi, organizovaný zločin
Zdroj: Webnoviny.sk – Európu trápi 5000 známych organizovaných zločineckých skupín, ich počet narástol © SITA Všetky práva vyhradené.

11. marca 2017

Odporúčané články