Exlíder škótskych nacionalistov žiada obnoviť Yes Scotland

Organizácia Yes Scotland reprezentovala strany, spolky a jednotlivcov, ktorí viedli kampaň za odtrhnutie sa Škótska od Británie pred referendom v roku 2014.Londýn 18. júla (WebNoviny.sk) – Činnosť organizácie Yes Scotland by sa mala bezodkladne obnoviť za účelom získania podpory pred prípadným druhým referendom o nezávislosti Škótska. Vyhlásil to bývalý líder Škótskej strany nezávislosti (SNP) Gordon Wilson, ktorého v pondelok citovala spravodajská stanica BBC.

Podľa Wilsona by takýto krok prispel k zvýšeniu podpory škótskej verejnosti pre nezávislosť na približne 60 percent. Upozornil však, že šance na víťazstvo budú oslabené, ak sa k druhému pokusu pristúpi predčasne.

VŠETKO O BREXITE

Wilson, ktorý stál na čele SNP v rokoch 1979-90, vyzval stranu, aby začala rokovania s rozličnými skupinami podporujúcimi škótsku nezávislosť s cieľom oživiť organizáciu Yes Scotland reprezentujúcu strany, spolky a jednotlivcov, ktorí viedli kampaň za odtrhnutie sa Škótska od Británie pred referendom v roku 2014. Hlasovanie sa vtedy skončilo v pomere 55:45 v prospech zotrvania tohto historického regiónu v rámci Spojeného kráľovstva.

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová tvrdí, že druhé referendum je „veľmi pravdepodobné“ vzhľadom na výsledky júnového plebiscitu o zotrvaní Spojeného kráľovstva v Európskej únii, v ktorom voliči tesne rozhodli o brexite. Sturgeonová v nedeľu vyhlásila, že zváži vypísanie referenda v prípade, ak vláda v Londýne začne formálne rozhovory o vystúpení z EÚ bez dosiahnutia uspokojivého celonárodného konsenzu. Zároveň však pripustila i možnosť, že by Škótsko bolo členom Spojeného kráľovstva a zároveň Európskej únie.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. júla 2016

Odporúčané články