Expolicajta Petra odsúdili za týranie družky, okrem vyhrážok ju aj fyzicky napádal

390280_gettyimages 489544923 676x451.jpg

BANSKÁ BYSTRICA 28. novembra (WebNoviny.sk) – Trest osem rokov odňatia slobody nepodmienečne za týranie družky potvrdil v stredu odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 43-ročného bývalého policajta Petra V. z Hucína v okrese Revúca.

Peter V. s družkou Elvírou a jej maloletou dcérou žili spolu od roku 2013 do januára 2017 a podľa expolicajta mali občasné nedorozumenia, čo on považoval za bežné hádky. Prvostupňový i odvolací súd však jeho konanie kvalifikovali ako zločin týrania v súbehu s dvojnásobným zločinom vydierania.

Peter V. pôsobil na policajnom oddelení v Plešivci v hodnosti nadpráporčíka. S manželkou sa po pätnástich rokoch rozviedol práve pre Elvíru. Spočiatku im to „klapalo“, ale od konca augusta 2015 do zadržania 8. januára 2017 Petra V. 29-ročnú družku predovšetkým po požití alkoholu psychicky i fyzicky napádal a vulgárne jej nadával. Vyhrážal sa jej zabitím, ba hrozil, že spácha samovraždu, ak od neho odíde.

Naposledy hrozil samovraždou práve 8. januára 2017, ale vtedy už jeden zo známych privolal na neho policajtov a Petra V. sudca vzal do väzby.

Závislosť od alkoholu sa nezistila

Na Okresnom súde v Revúcej poprel, že by bol Elvíru týral vyhrážkami, podozrievaním, prenasledovaním osobne, ale aj s použitím SMS.

Preukázalo sa, že ju napadol aj fyzicky, keď ju škrtil a družke sa otvorila rana po operácii štítnej žľazy. Hodil po nej aj fľašu a kvetináč, prenasledoval ju autom. Vyhrážal sa jej, že ju dá „zatvoriť“ a jej dcéru dá do detského domova. Raz jej ukázal služobnú zbraň so slovami, že „buď budeme spolu tu, alebo tam“, čím myslel druhý svet.

Znalec z odboru psychológie zistil, že Peter V. je osobnosť nevyvážená a má sklon k bezprostrednému impulzívnemu konaniu. Pod vplyvom psychoaktívnej látky koná neuvážene a agresívne voči iným, ale aj voči sebe. Závislosť od alkoholu sa nezistila. Týranie matky malo negatívny vplyv aj na jej maloletú dcéru.

Vo väzbe bol od januára 2017

Prvostupňový senát po rozsiahlom dokazovaní uznal expolicajta za vinného zo zločinu týrania družky ako blízkej osoby a dvojnásobného zločinu vydierania.

Podľa zákona mu mohol uložiť trest v rozpätí upravenej sadzby od sedem do 17 rokov a osem mesiacov, keďže išlo o súbeh troch zločinov. Pretože doteraz nebol trestaný, súd to zohľadnil ako poľahčujúcu okolnosť a vymeral mu osem rokov odňatia slobody v ústave s minimálnym stupňom stráženia.

Proti tomu sa odvolal Peter V. s tvrdením, že je nevinný, Elvíru má rád a nedorozumenia neboli vážnejšie. Odvolací súd jeho dôvody neakceptoval a prvostupňový verdikt potvrdil. Predseda senátu hneď nariadil aj výkon trestu. Peter V. si trest odpyká v ústave s minimálnym stupňom stráženia, lebo nebol doteraz trestaný. Od 8. januára 2017 je vo väzbe a to sa mu zaráta do výkonu trestu.

Rozhodnutie krajského súdu je právoplatné.

Viac k témam: domáce násilie, súdy, týranie
Zdroj: Webnoviny.sk – Expolicajta Petra odsúdili za týranie družky, okrem vyhrážok ju aj fyzicky napádal © SITA Všetky práva vyhradené.

28. novembra 2018

Odporúčané články