Február priniesol slabý výkon maloobchodu aj pre vyššiu DPH, tržby rástli iba v jednej kategórii

475269_gettyimages 177835481 676x451.jpg

7.4.2025 (SITA.sk) – Február priniesol citeľnú zmenu v slovenskom maloobchode, keď celkové tržby zaznamenali prvý medziročný pokles od januára 2024, a to o 2,6 %. Tento negatívny trend potvrdil aj medzimesačný pokles po sezónnom očistení o 0,8 %, pričom poklesy sa prejavili podľa Štatistického úradu SR v ôsmich z deviatich sledovaných maloobchodných kategórií.

Najvýraznejší medziročný pokles tržieb bol v predaji pohonných hmôt o 9,8 % a v špecializovaných predajniach s tovarom pre domácnosť, ako sú hobymarkety, nábytok či elektronika o 9,5 %. Hypermarkety a supermarkety, ktoré majú najväčší podiel na celkových tržbách, zaznamenali mierny pokles o 0,4 %.

Najdynamickejší prepad, presahujúci 20 %, postihol špecializované predajne s tovarom pre kultúru a rekreáciu, ako sú športové potreby, knihy a hračky. Jedinou kategóriou s rastom boli špecializované predajne s ostatným tovarom, ako sú textil, obuv, drogérie a lekárne, kde tržby vzrástli o 5,3 %.

Vyššie ceny a nižšie reálne príjmy

„Pokles pripisujeme predovšetkým zhoršujúcej sa spotrebiteľskej dôvere a potenciálnemu vplyvu predbežných nákupov uskutočnených v decembri, keď domácnosti nakupovali s očakávaním zvýšenia cien, najmä kvôli vyššej DPH,“ komentoval analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš. Tento efekt mohol už ovplyvniť maloobchodný výkon v januári, ktorý vykázal medziročný rast menej ako jeden percento po silnom náraste o 10 % v decembri.

Obdobne sa vyjadril aj analytik 365.bank Tomáš Boháček. „Negatívny dopad zvýšenia nepriamych daní na Slovensku sa prejavuje na slabosti spotrebiteľov aj vo februári. Negatívna zmena tržieb v ubytovaní a stravovacích službách potvrdila ekonomickú teóriu v praxi a síce, že selektívna sadzba DPH na vybrané odvetvia má vysoké náklady, ale nízky reálny prospech a zároveň spôsobuje chaos v ekonomike.“

Boháček očakáva, že zvýšenie cien a pokles reálnych príjmov sa budú naďalej podpisovať pod slabými úrovňami spotreby, pričom druhá vlna oslabenia sa aktuálne deje po implementovaní transakčnej dane.

„Samozrejme, na dátové overenie si ešte musíme počkať. Už teraz však vieme povedať, že negatívne dopady zdanenia transakcií zanechajú na ekonomike škody odhadom až 1,7-násobok voči očakávanému navýšeniu príjmov štátneho rozpočtu v úhrne 700 mil. eur za rok. Tým, že väčšina bánk odpočítava transakčnú daň priamo po platbe za bezhotovostnú platbu, bude transmisia na spotrebiteľov výrazne kratšia, ako sa pôvodne očakávalo,“ konštatuje Boháček.

Dôvera domácností je pod tlakom

Domácnosti budú podľa Kočiša čeliť tlaku zo strany opatrení fiškálnej konsolidácie a vyššej inflácie. Reálne mzdy by mali naďalej rásť, hoci pomalším tempom. Maloobchodné tržby môžu podľa neho počas roka kolísať, pričom trendy budú silne ovplyvnené spotrebiteľskou dôverou.

„V posledných mesiacoch dôvera klesla pod svoj dlhodobý priemer, predovšetkým kvôli negatívnym očakávaniam týkajúcim sa fiškálnej konsolidácie, rastúcich cien a širších obáv o hospodársky výhľad a schopnosť šetriť,“ uvádza Kočiš.

Dôvera domácnosti je pod tlakom pre viaceré výzvy, ktoré pramenia z domácich aj globálnych faktorov. V neistom prostredí je podľa Kočiša prirodzené obmedzovanie výraznejších a dlhodobých nákupov.

„Okrem pomalšieho rastu priemerných nominálnych miezd budú disponibilné príjmy mnohých slovenských domácností ovplyvnené aj znížením daňového bonusu na dieťa, čo prirodzene ovplyvní spotrebu a aj ich nákupný apetít. Na druhej strane naďalej napnutý trh práce poskytuje podporu v neistom prostredí,“ uzavrel Kočiš.

Viac k témam: DPH daň z pridanej hodnoty, Maloobchod, maloobchodné tržby, spotrebiteľská dôvera
Zdroj: SITA.sk – Február priniesol slabý výkon maloobchodu aj pre vyššiu DPH, tržby rástli iba v jednej kategórii © SITA Všetky práva vyhradené.

7. apríla 2025

Odporúčané články