Fico by privítal zotrvanie Veľkej Británie v Európskej únii

Nemáme dôvod byť nepokojní, urobili sme všetko pre to, aby Veľká Británia zostala súčasťou Európskej únie, konštatoval Robert Fico a dodal, že brexit vníma ako predseda vlády úradujúcej predsedníckej krajiny únie ako veľkú príležitosť pre zaujímavú diskusiu.

Praha/Karlove Vary 3. júla (WebNoviny.sk) – Predseda vlády SR Robert Fico si dokáže teoreticky predstaviť zastavenie procesu brexitu a o takejto možnosti hovoril už aj s predstaviteľmi Európskej komisie. Osobne však nepredpokladá, že by britskí činitelia rokovali v rozpore s výsledkom nedávneho referenda, v ktorom sa väčšina občanov ostrovnej monarchie vyslovila za odchod ich krajiny z Európskej únie.

Odporúčame:

Slovensko sa ujíma predsedníctva v Rade Európskej únie

Vláda schválila program predsedníctva v Rade EÚ

Slovenské predsedníctvo má byť podľa Fica politickým Dunajom

Vyplýva to zo slov premiéra úradujúcej predsedníckej krajiny únie v dnešnom vydaní relácie Otázky Václava Moravca verejnoprávnej Českej televízie. Nemáme dôvod byť nepokojní, urobili sme všetko pre to, aby Veľká Británia zostala súčasťou Európskej únie, konštatoval Robert Fico a dodal, že brexit vníma ako predseda vlády úradujúcej predsedníckej krajiny únie ako veľkú príležitosť pre zaujímavú diskusiu. Môžeme byť ešte silnejší ako v tejto chvíli, dodal.

Podľa slov predsedu vlády SR by bolo najlepšie, ak by Veľká Británia zostala členskou krajinou únie. Ak by „motyka vystrelila“, privítal by som to, konštatoval, avšak dodal, že je to skôr teoretická, ako praktická šanca. „Bez ohľadu na výsledok referenda musíme hovoriť o schopnosti zatraktívniť Európsku úniu„, zdôraznil hosť z Bratislavy v relácii ČT vysielanej z dejiska Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch. Zároveň uviedol, že medzi lídrami európskych krajín sa hovorí aktuálne o troch možnostiach EÚ nereformovať, zmeniť ju od základov a ísť strednou cestou. Práve tretiu možnosť preferujú aj krajiny Vyšehradskej štvorky.

Obrazom: K štartu predsedníctva Slovenska v EÚ nasvietili Bratislavský hrad

Na summite únie môžeme zohrať výraznú vyvažujúcu úlohu. Očakáva sa od nás extrémny postoj k inštitúciám a témam Európskej únie, ale my ho nechceme, vyhlásil slovenský premiér. „Bolo by zlé, ak by sme európskej verejnosti ponúkli iba menej komisárov v komisii alebo poslancov v Európskom parlamente, aj keď by som to osobne privítal.“ Musíme ľuďom vysvetliť, prečo nemajú počúvať bláznov, ktorí hovoria, že je treba EÚ zlikvidovať, uviedol Robert Fico.
Slovenský premiér sa s predsedom vlády ČR Bohuslavom Sobotkom pred televíznymi kamerami zhodli, že pre obe krajiny je členstvo v únii národným záujmom a že téma brexit by nemala mať dominantné postavenie medzi otázkami, ktoré musí riešiť Európska únia.

Robert Fico konštatoval, že brexit je jedna z udalostí, a nie tragédia. „Musíme ľuďom vysvetliť, že sú tu fantastické veci, ktoré berieme ako samozrejmosť, ale nie sú samozrejmosť,“ podčiarkol a na ilustráciu uviedol voľný pohyb osôb, ktorí síce občania využívajú, avšak nespájajú si ho s úniou. Bohuslav Sobotka predpokladá, že sa z brexitu stane okrajová agenda a členské krajiny únie sa budú musieť zamerať na pozitívne zmeny očakávané občanmi. Brusel by podľa jeho názoru mal viac načúvať členským štátom a menej mentorovať.

Český premiér pripomenul, že voľný pohyb osôb sa nesmie zneužívať, napríklad v súvislosti so sociálnymi dávkami a že práve migrácia v rámci únie bola jednou z tém, ktorá znepokojovala britských voličov. „Trh práce je citlivá vec a v rámci rozšírenia to nie všetky krajiny zvládli, Británia je jednou z nich,“ dodal predseda vlády ČR.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. júla 2016

Odporúčané články