Fico: Nebuďme pri obchode so zbraňami pápežskejší ako pápež

Zbrane sú podľa predsedu vlády predmetom súkromného obchodovania.
BRATISLAVA 29. júla (WebNoviny.sk) – Premiér Robert Fico pri obchode so zbraňami vyzýva, aby sme neboli pápežskejší ako pápež.

„Nerobme moralistické výstupy v tejto téme. V 90-tych rokoch, keď bol veľký potenciál zbrojárskej výroby na Slovensku, napriek rozpadu ZSSR a Varšavskej zmluvy, vtedy tu chodili všelijakí ľudia zo západných krajín. USA, Francúzska, Nemecka. Všetci hovorili: Nesmiete vyrábať zbrane. To je v rozpore s ľudskými právami. To je nemorálne. Pod tlakom svätuškárov a ľudí pri moci sa v mnohých oblastiach zastavila výroba zbraní. Opustili sme trhy, a všetky obsadili tí, ktorí nás moralizovali,“ vyhlásil dnes Fico pred novinármi.

STREĽBA V MNÍCHOVE

Zbrane sú podľa predsedu vlády predmetom súkromného obchodovania. „Robiť prepojenie medzi vojenským prebytkom predávaným cez súkromné firmy a vládou ,principiálne odmietam‘,“ povedal s tým, že ak ručné zbrane nepredajú slovenské firmy, tak ich predá niekto iný. „Trh sa okamžite naplní ponukou. Zbraň je biznisový produkt. Ak nepredáme my, predá iný. Potom neplačte, ak zbrane nepredáme, že naši ľudia prichádzajú o prácu. Nebuďme hlúpi a majme odvahu o tom hovoriť,“ vyhlásil Fico.

Obrazom: Streľba v Mníchove

Médiá minulý týždeň informovali, že osemnásťročný David Ali Sonboly, ktorý v piatok v Mníchove zabil deväť ľudí, zabíjal zbraňou, ktorú kúpil na Slovensku. Išlo o Glock 17 s kalibrom deväť milimetrov, ktorý pôvodne slúžil ako atrapa v divadle. Sonboly ju získal na temnom webe, čo sú webstránky, na ktoré sa človek bežne nedostane a na ktoré musí používať špeciálny softwér a musí vedieť, kde hľadať.

Podľa nemeckého experta na zbrane Hansa Scholzena je možné zbraň, akú mal Sonboly, kúpiť legálne asi za dvesto eur. V minulosti podľa médií boli zbrane zo Slovenska použité napríklad pri útokoch na redakciu Charlie Hebdo v Paríži, do Británie ich zase pašoval na kriminálnu činnosť gang z Kentu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. júla 2016

Odporúčané články