Finančná správa odhalila úniky, škody odhaduje na 4 milióny

Dve z 25 elektronických registračných pokladní s modifikovaným softvérom, ktoré zaistila Finančná správa SR a polícia SR, už prešli expertízou, potvrdená škoda na daňových únikoch je zatiaľ 80 tisíc eur.
BRATISLAVA 11. marca (WebNoviny.sk) – Finančná správa v spolupráci s políciou odhalila v rámci akcie Copperfield úniky na dani z pridanej hodnoty (DPH) a dani z príjmu cez modifikáciu softvéru elektronických registračných pokladníc. Ako dnes na tlačovej konferencii informoval prezident finančnej správy František Imrecze, celková odhadovaná škoda týchto podvodov na 25 zaistených pokladniciach, ktoré bude finančná správa postupne analyzovať, je približne štyri milióny eur. Zatiaľ je potvrdená škoda 80 tis. eur po expertíze dvoch registračných pokladníc. Na akcii Copperfield sa zúčastnilo 130 pracovníkov finančnej správy, ktorí skontrolovali 31 prevádzok.

Ako uviedol prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar, v prípade sú obvinené dve osoby. Ivan M., bytom v Prešove, je obvinený zo zločinu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. Daniela B., bytom v Bratislave, je obvinená zo zločinu krátenia dane a poistného. Podľa námestníka generálneho prokurátora pre trestný úsek Petra Šufliarskeho obaja vykonávali trestnú činnosť od decembra 2011 do roku 2015. Ivanovi M. hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov a Daniele B. trest odňatia slobody na štyri až desať rokov. „Podvody na elektronických registračných pokladniciach sa presúvajú do oblastí systémových organizovaných podvodov, pričom tieto podvody organizujú niektorí výrobcovia a niektoré servisné organizácie,“ dodal Imrecze.

Podľa Imreczeho je na slovenskom trhu 11 300 elektronických pokladníc, na ktorých finančná správa predpokladá modifikovaný softvér. V tejto oblasti odhaduje finančná správa celkovú škodu na únikoch DPH a dani z príjmov 300 až 400 mil. eur. „Podvody sa prejavujú hlavne tým, že pokladničné doklady pre zákazníkov nie sú zachytené vo fiškálnej pamäti a typicky sa prejavujú tým, že znak Ministerstva financií SR na bločku je falošný,“ informoval Imrecze. „Disciplína podnikateľov, ktorí majú prevádzky a poskytujú služby alebo tovary konečnému spotrebiteľovi, sa zlepšila za posledné obdobie,“ pokračoval.

Podvody na DPH sa prejavujú v podobe nadmerných odpočtov, krátenia vlastnej daňovej povinnosti a podvodov na elektronických registračných pokladniciach. Priemerná hodnota neoprávnene žiadaného nadmerného odpočtu vo februári 2014 bola 21 tis. eur, pričom v decembri minulého roka bola táto suma sedemtisíc eur. „Veľký biznis s nadmernými odpočtami sa končí,“ uviedol Imrecze. Finančná správa predpokladá vznik nového expertného tímu na kontrolu podvodov elektronických registračných pokladníc.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. marca 2016

Odporúčané články